Piranha Music zaprasza na koncerty toruńsko-poznańskiej Doli. 6 grudnia 2024 zespół wypuścił pierwszy od trzech lat album pt. “Tabernakulum” i na przełomie stycznia oraz lutego wyruszy w trasę promującą najnowszy materiał.
W pierwszej połowie trasy w roli gościa specjalnego towarzyszyć im będzie wybudzona po miesiącach hibernacji, siejąca zniszczenie KRZTA, natomiast w drugiej części stołeczne Mary przywołają duchy wiejskich legend promując debiutancki album “Widy styczniowe”, wydany miesiąc wcześniej w tym samym labelu.
Poniżej dokładne terminy:
- 31.01 - Toruń - NRD (+ Krzta, Kryształ)
- 06.02 - Gdańsk - Drizzly Grizzly (+ Krzta)
- 07.02 - Poznań - Pod Minogą (+ Krzta)
- 08.02 - Warszawa - Hydrozagadka (+ Krzta)
- 13.02 - Łódź - UV (+ Mary)
- 14.02 - Wrocław - Liverpool (+ Mary, Horndal)
- 15.02 - Kraków - Alchemia (+ Mary)
- 16.02 - Katowice - Piąty Dom (+ Mary, Horndal)
Bilety dostępne na platformie GoOut.
Dola to zespół powstały w 2018 roku w Poznaniu, lecz aktualnie jego baza znajduje się w Toruniu. Trio tworzy muzykę, u której podstaw leżą takie gatunki jak awangardowy black metal, ritual ambient czy sludge, ale sięga także po elementy elektroniczne czy jazzowe. Debiut zespołu Dola nastąpił w 2020 roku, kiedy to niespodziewanie kapela wypuściła własnym sumptem imienny album “Dola”, a tylko rok później ukazał się jego następca pt. “Czasy”. Oba krążki doczekały się wznowienia pod koniec 2022 roku przez Piranha Music, z którym to wydawnictwem zespół związał się na dłużej.
Po udanej trasie u boku Ampacity oraz świetnie przyjętych występach na m.in. Summer Dying Loud czy Red Smoke Festival, Dola skupiła się na tworzeniu nowej muzyki. Trzy kolejne lata koszmarnych snów i nie mniej koszmarnej jawy zapisane zostały w dźwiękach w Studiu Cierpienie jesienią 2024 roku, czego efektem jest płyta “Tabernakulum”. Muzycy w nowym materiale podążają swoją charakterystyczną, niezależną od gatunkowych kwalifikacji drogą, tworząc kolejną ścieżkę dźwiękową do przeżywania końca świata.
KRZTA to sensacyjne i energiczne trio z Olsztyna powstałe w 2015 roku. Ich muzykę określić można jako mathcore, jednak nie stronią od czerpania inspiracji z innych gatunków, szczególnie noise rocka i sludge metalu. Po dwóch latach działalności wydali świetnie przyjęty w metalowym podziemiu album imienny “Krzta”.
W 2021 roku warmińskie trio zasiliło szeregi Piranha Music, w którego barwach wyszedł ich drugi album ”ŻÓŁĆ.NISZCZENIE.ZGLISZCZE”. Krążek miał premierę 8 października 2021 i oferuje ponad 40 minut muzyki, w której KRZTA sięga po sprawdzone na debiucie elementy, wprowadzając w nie jednak zupełnie nową jakość i brzmienie. Burząca ściany sekcja rytmiczna, połamane rytmy, potężne riffy i oczywiście agresywnie wykrzyczane teksty w języku polskim. Swój drugi długogrający album promowali również koncertami na żywo, z których słyną.
KRZTA miało okazję wystąpić m.in. na Mystic Festival, Summer Dying Loud, Soundrive Festival, Thunder Festival, francuskim Rock in Bourlon oraz zjeździli Polskę zarówno w ramach swojej własnej, klubowej trasy koncertowej, jak i świetnie przyjętej trasy u boku Furii, Owls Woods Graves i Zamilskiej.
Mary to podwarszawski zespół grający black metal po polsku, na d-beacie i z elementami punka. Zespół kładzie ogromny nacisk nie tylko na szybkie, hiciarskie riffy, ale również na warstwę liryczną, którą tworzą prawdziwe opowieści i przesądy z polskiej wsi. Możemy tu usłyszeć zarówno dużą ilość wpadających w ucho chórków, karczemnych zaśpiewek i wiejskich melodyjek, jak i efektowną warstwę instrumentalną. Mocną stroną zespołu są występy na żywo, co pokazali m.in. podczas festiwalu Summer Dying Loud w 2024 r. oraz otwierając trasę koncertową przed Wijem oraz Narbo Dacal.
Kryształ to warszawski kwartet powstały jesienią 2021 roku. Gatunkowo muzyka Kryształu odwołuje się do zimnej fali, w której słyszymy post-punkową transowość, ale agresywne brzmienie stoi tu na równi z przestrzennymi, melancholijnymi utworami przywołującymi shoegaze czy brzmienia spod znaku 4AD.
Koncertowo zespół na koncie mają m.in. udaną ogólnopolską trasę u boku Goryczy, oraz występy na kilku dużych polskich festiwalach m.in. Soulstone Gathering, Summer Dying Loud czy Great September. We wrześniu zespół rozpoczął kolejny rozdział podpisując umowę wydawniczą z Piranha Music i w tych też barwach ukazała się ich druga płyta zatytułowana "Poświaty”.
Horndal nadają historii nowe życie. Muzyka szwedzkiej grupy daje głos duchom tego miasta, którego legenda stanowi serce twórczości grupy. Ich najnowsza płyta "Head Hammer Man", która ukazała się 5 kwietnia 2024 nakładem Prosthetic Records, to opowieść-hołd dla Alrika Anderssona - bohatera uciemiężonej ziemi robotniczej. To klimat chłodu, to zapach żelaza, otulony melodyjnymi, niemniej ostrymi riffami. Atmosfera, którą buduje Horndal jest niepowtarzalna. To groove, który hipnotyzuje, a także ciężar, którego nie sposób zapomnieć.