![Post Mortem Fest XVIII [DATA, LINE-UP, BILETY]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fapi.fleszevents.pl%2Fuploads%2Fpost_mortem_12_bae0a5e740.jpg&w=3840&q=75)
Foto: facebook.com/postmortemfestival
W połowie kwietnia 2025 odbędzie się jubileuszowa, osiemnasta edycja Post Mortem Fest. Podczas kolejnej odsłony festiwalu, który będzie świętował swoje dziesięciolecie, wystąpią następujące zespoły w klimatach post/sludge/black/doom:
- Austere
- Lunar Tombfields
- Defying
- Uulliata Digir
Wydarzenie odbędzie się 18 kwietnia 2025 w toruńskim klubie NRD. Będzie to tym samym ostatnia edycja Post Mortem w tym miejscu.
Bilety dostępne na platformie GoOut.
Ceny:
- 59 PLN - I pula (do 18 marca lub wyczerpania puli)
- 69 PLN - II pula
- 79 PLN - III pula (w dniu koncertu)
Austere to legenda australijskiego depressive black metalu, założona w 2005 roku jako solowy projekt przez Mitchella „Desolate” Keepina. W 2007 roku do składu dołączył Tim „Sorrow” Yatras, znany z takich zespołów jak Autumn's Dawn czy Germ. Po wydaniu dwóch pełnowymiarowych albumów ("Withering Illusions and Desolation", "To Lay like Old Ashes"), jednej epki ("Only the Wind Remembers") oraz dwóch splitów (z Lyrinx oraz z Isolation), zespół zakończył działalność w 2010 roku. W 2022 roku Austere reaktywował się, a wkrótce po wznowieniu działalności, nagrał dwa nowe, dobrze przyjęte albumy "Corrosion of Hearts" oraz tegoroczny "Beneath the Threshold"
Lunar Tombfields powstał na początku 2020 roku, gdy świat znajdował się na krawędzi upadku, a wszystko wokół zdawało się być na skraju chaosu. Był to idealny moment dla M. (Absolvtion/Defenestration), by skomponować cztery utwory, które miały stać się częścią albumu The Eternal Harvest. Niedługo później do duetu dołączył Äzh (Natremia/Defenestration), a wczesną wiosną 2021 roku zespół wszedł do Darkened Studio, by nagrać swój debiutancki krążek. Składający się z czterech długich utworów, album ten jest hołdem dla chwały gwiazd, siły żywiołów oraz tragedii ludzkiego losu.
Początki Defying sięgają jeszcze 2008 roku, ale dopiero po kilku latach i zmianach personalnych światło dzienne ujrzał debiutancki longplay “Nexus Artificial” (2014). Wydana dwa lata później EP ”The Splinter of Light We Misread” ugruntowała specyficzną koncepcję zespołu na muzykę. Łączenie różnorodnych odmian ciężkiego grania, jak post- czy prog-metalu z blackiem, sludgem czy ambientem stało się atrybutem Defying. W muzyce kwartetu doszukać się można wielu instrumentów rzadziej spotykanych w gatunku, jak instrumenty dęte czy smyczkowe.
Najnowsza płyta “Wadera” to album koncepcyjny inspirowany polskim horrorem ”Wilczyca” (1983) i opowiadaniem “Wadera” (1977) Jerzego Gierałtowskiego. To muzyczna opowieść o zemście zza grobu, opowiedziana w duchu mrocznego romantyzmu. Chcąc zachować XIX-wieczny klimat, oprócz klasycznego dla metalu instrumentarium, kwartet wykorzystał ponad stuletnie instrumenty jak cytra czy róg myśliwski. Założeniem było, aby ”Wadera” brzmiała jak stara taśma filmowa.
Muzyka zespołu Uulliata Digir to mroczna fuzja black metalu, post metalu i dark jazzu, w której ciężkie riffy przeplatają się z psychodelicznymi syntezatorami i niespokojnymi jazzowymi strukturami. Ich teksty, napisane w autorskim języku inspirowanym starożytnym sumeryjskim, przenoszą słuchaczy w zupełnie inny wymiar, tworząc mistyczną narrację pełną tajemnicy i grozy. Na początku tego roku Uuliata Digir wydali swój debiutancki album, który już teraz zbiera entuzjastyczne recenzje i z pewnością namiesza na listach najlepszych polskich płyt 2025 roku. Inspiracji doszukiwać się można w twórczości takich zespołów jak: Imperial Triumphant, Oranssi Pazuzu, Ulcerate, Neurosis, Tides from Nebula, Igorrr.