logo
Newsy
Pol'and'Rock Festival
Coma
2024-04-22
Skin

Zespół Coma gwiazdą 30. Pol'and'rock Festival


Zespół Coma gwiazdą 30. Pol'and'rock FestivalFoto: Facebook / COMA

Poznaliśmy kolejny zespół, który wystąpi podczas jubileuszowej, 30. edycji Pol'and'Rock Festival. Tym razem skład imprezy uzupełniła łódzka formacja Coma, która po raz piąty w historii zagra na deskach Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

Grupa powstała w 1998 roku w Łodzi z inicjatywy gitarzysty Dominika Witczaka i perkusisty Tomasza Stasiaka, obaj występujący wcześniej w grupie Ozoz. Niedługo po tym szeregi zespołu uzupełnił basista Rafał Matuszak, a następnie gitarzysta Wojciech Grenda i wokalista Piotr Rogucki. Pod koniec 2003 roku Coma podpisała kontrakt z wytwórnią BMG Poland, której nakładem ukazał się debiutancki krążek “Pierwsze Wyjście z Mroku”

Na przestrzeni lat zespół Coma otrzymała wiele cenionych nagród przemysłu muzycznego, jak chociażby pierwsze miejsce na Festiwalu w Węgorzewie (2004), statuetkę Fryderyka w kategorii "Album Roku - Rock" za płytę "Pierwsze wyjście z mroku", Fryderyka w kategorii "Grupa Roku 2006", a także nagrodę publiczności Przystanku Woodstock - "Złotego Bączka” za rok 2006 oraz 2014. Jako jedyny łódzki zespół rockowy przez 20 tygodni grupa nie opuszczała pierwszego miejsca na liście przebojów Radia Łódź.

Coma ma na swoim koncie osiem albumów studyjnych, spośród których ostatni “Sen o 7 szklankach” ukazał się 15 marca 2019 roku. Tego samego roku we wrześniu zespół niespodziewanie zawiesił działalność. 12 października 2023 kapela udostępniła na swoim profilu na Facebook post, motywując do wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych, które odbyły się trzy dni później. Zespół ogłosił, że jeżeli frekwencja przekroczy 62%, to w drugiej połowie 2024 roku formacja zagra kilka koncertów. Coma dotrzymała słowa i w sierpniu panowie zawitają m.in. do Czaplinka.

Pol'and'Rock Festival 2024 - data, line-up

Jubileuszowa 30. edycja Pol'and'Rock Festival odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia 2024 na płycie dawnego lotniska Czaplinek-Broczyno. Wstęp na festiwal jest darmowy. Aktualny line-up w osobnym wpisie.