logo
Newsy
3-Majówka
Gitarowy Rekord Guinnessa
Steve Vai
2023-01-19
Skin

Steve Vai gwiazdą Gitarowego Rekordu Guinnessa 2023


Steve Vai gwiazdą Gitarowego Rekordu Guinnessa 2023Foto: Larry DiMarzio

Poznaliśmy kolejnego artystę, który 1 maja wystąpi nie tylko zagra koncert we wrocławskiej Hali Stulecia w ramach festiwalu 3-Majówka, ale także pomoże w biciu Gitarowego Rekordu Guinnessa. Po prawie 10 latach do stolicy Dolnego Śląska powróci legendarny gitarzysta - Steve Vai!

Steve Vai objawił się światu już jako dwudziestolatek, kiedy w 1980 dołączył do zespołu samego Franka Zappy. Jednak dopiero w czasie swojej solowej kariery dał się poznać jako wybitny instrumentalista, wnosząc ogromny wkład w rozwój muzyki gitarowej. Współpracował on m.in. z Joe Satrianim, Ozzym Osbournem, Davidem Lee Rothem i Johnem Lydonem.

Gitarzysta obecny jest na scenie od ponad czterdziestu lat, a jego niezrównana wirtuozeria i mistrzostwo kompozycyjne wciąż nie mają sobie równych. Amerykański shredder przyznaje się do inspiracji warsztatem takich tuzów gitary jak Jimi Hendrix, Jimmy Page, Brian May czy Ritchie Blackmore. Rzecz jasna Steve również stał się inspiracją dla wielu uznanych muzyków. Jego gra wpłynęła na twórczość m.in. Jamesa Shaffera [Korn], Mike'a Eizingera [Incubus] czy Toma Morello [Rage Against The Machine].

W 2022 roku ukazał się dziesiąty solowy album Steve'a Vaia, pt. “Inviolate”. Tworząc owe dziewięcioutworowe dzieło artysta przesunął granice instrumentalnej muzyki gitarowej. Tym razem Vai wynalazł nie tylko nową gitarę, ale także nową technikę gry na gitarze. Jednocześnie na ”Inviolate” prezentowana jest najbardziej skupiona, usprawniona i być może pobudzająca do życia muzyka od lat.

Steve Vai pomoże w biciu Gitarowego Rekordu

Nim jednak legendarny muzyk Steve Vai zagra wieczorny koncert w ramach festiwalu 3-Majówka, na Rynku odbędzie się kolejna próba pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa. Podobnie jak to miało miejsce w 2014 roku nie obejdzie się bez pomocy Steve'a, który specjalnej z tej okazji wykona gitarowe solo do utworu “Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Tego nie można przegapić!

Aby w tym roku pobić Rekord potrzeba 7677 grających razem gitar. W tym jednej - Twojej! Więcej na temat GRG przeczytacie w osobnym wpisie.

Dwa dodatkowe koncerty Steve'a Vaia w Polsce

Oprócz występu na wrocławskiej 3-Majówce legendarny muzyk ma także zaplanowane dwa dodatkowe występy. Otóż 2 maja Steve odwiedzi Kraków, natomiast 3 maja muzyka zobaczymy w Lublinie. Wszystkie wydarzenia, łącznie z wrocławskim, odbedą sie w ramach trasy promującej album “Inviolate”. Więcej informacji o tym przeczytacie w osobnym wpisie.