logo
Festiwale
Spring PROG Festival
Hipgnosis
proAge
Less is Lessie
2022-03-16
Skin

Spring PROG Festival 2022 [DATA, LINE-UP, BILETY]


Spring PROG Festival 2022 [DATA, LINE-UP, BILETY]Foto: facebook.com/SpringProgFest

W tym roku w Sosnowcu odbędzie się pierwsza odsłona Spring PROG Festival poświęconego muzyce progresywnej. Tym samym Spring PROG Festival to kolejna impreza, która miejmy nadzieję zagości na dłużej na Festiwalowej Mapie Polski.

Pierwsza edycja Spring Prog Festival - data, line-up, bilety

Inauguracyjna edycja Spring PROG Festival odbędzie się 2 kwietnia 2022 w Sosnowcu w MDK “Kazimierz”. Na scenie wystąpią następujące zespoły:

  • Hipgnosis
  • proAge
  • Less is Lessie

Bilety w cenie 25 PLN do nabycia na platformie KupBilecik oraz stacjonarnie w kasie MDK “Kazimierz”.

Zespół Hipgnosis narodził się w Krakowie w 2005 roku. Muzyki zespołu nie można jednoznacznie zaszufladkować, ponieważ jak napisano w jednej z recenzji: "jest ona wypadkową tysiąca wpływów, kultury słuchania, otwartości na samego siebie i ludzi wokoło". Debiutancki album "Sky Is The Limit" ukazał się 15 maja 2006 roku, zaś dwa lata później Hipgnosis wydał następcę "Still Ummadelling", który został zarejestrowany podczas koncertu w Radiu Kraków

Rok 2011 to z kolei premiera albumu “Relusion” - opowieść o wszelakich religiach i duchowej strony życia człowieka, zainspirowana książką Richarda Dawkinsa: "Bóg Urojony". Album ten był wysoko notowany we wielu podsumowaniach roku 2011. Organizatorzy Festiwalu Muzyki Progresywnej w Gniewkowie okrzyknęli “Relussion” Progresywnym Albumem Roku 2011 i przyznali zespołowi wręczaną wtedy po raz pierwszy nagrodę im. RoRo Roszaka. 

Parę słów należy również poświęcić okładce wydawnictwa, a jest nią obraz polskiego malarza Tomasza Sętkowskiego. Ta współpraca doprowadziła do wyjątkowego koncertu Hipgnosis w galerii artysty oraz wydania winylowego boksu z całą studyjną dyskografią zespołu, jak i albumem z obrazami. W 10. rocznicę powstania zespołu kapela wydała 4-płytowy zestaw pod dłuuugim tytułem “Life Plays No Encores – Concertos And Non-Symphonies For A Space Rock Band - Box Of Official Bootlegs”

Dyskografię zamyka wydany w 2021 album ”Valley of The Kings". To opowieść o życiu człowieka od narodzin do … no właśnie, dokąd? Do śmierci, czy jednak dłużej…? A może zależy to tylko od tego, w co wierzymy? Muzyka ukazała się zarówno na nośniku fizycznym, jak i na profilu kapeli na Bandcampie. Materiał celowo nie ukazał się na większości portali streamingowych, gdyż muzycy świadomie nie chcą wspierać takiego sposobu traktowania twórców. ”Valley of The Kings" wypełnione jest rozbudowanymi, wielowątkowymi kompozycjami, zabierającymi nas w muzyczną podróż przesyconą przepiękną mieszanką elektroniki i prog-rocka. Jest hipnotyzująco transowo, jest też dynamicznie, jest czasem mrocznie i gotycko, ale przede wszystkim smacznie,

Zespół proAge konsekwentnie tworzy muzykę stylistycznie trudną do jednoznacznego sklasyfikowania. W repertuarze zespołu sporo jest utworów ciężkich, zahaczających o progresywny metal, jak i utworów łagodniejszych, klimatycznych i przestrzennych, także utworów granych akustycznie.

Znakami rozpoznawczymi proAge są: ekspresyjny wokal, niebanalne teksty, pięknie współbrzmiący duet gitara-klawisze oraz solidna sekcja rytmiczna. Zespół posiada w swoim dorobku dwie EP-ki, dwa wydawnictwa koncertowe oraz trzy albumy: “Odmienny stan rzeczywistości” (2017), “MPD” (2019) oraz najnowszy “4.wymiar” (2021). Mimo że wydawnictwo, podobnie jak jego poprzednik, posiada swój temat przewodni, którym tym razem jest czas, to jednak w przeciwieństwie do "MPD” nie jest ono koncept-albumem. W niektórych utworach temat przewodni wysuwa się na pierwszy plan, zaś w niektórych tekstach tylko dyskretnie zaznacza swoją obecność. 

Płyta została nagrana w Epicentrum, pod uważnym okiem Janka Mitoraja, który gościnnie zagrał energetyczne solo w utworze “Wyspa czasu”. Na płycie słyszymy również piękne dźwięki fletu poprzecznego w wykonaniu Małgosi Łydki. Tytułowy numer ”4th Dimension” ukazał się w wersji anglojęzycznej, zaś wersje polskojęzyczną można usłyszeć na edycji winylowej, której zawartość jest nieco inna, niż wersji CD.

Powoli na horyzoncie wyłania się czwarty longplay zatytułowany ”Coelum".

Zespół Less is Lessie rozpoczął działalność w marcu 2015 r. na koncercie we wrocławskim studiu Uniq Sound. Płyta z materiałem live z tego koncertu ukazała się w sierpniu 2016. Dwa lata później muzycy wydali swój pierwszy studyjny singiel “Blackout”, którego utwór tytułowy miał swoją radiową premierę w lipcu 2018 na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia w audycji Piotra Kaczkowskiego “Mini Max”.

Na debiutancką płytę trzeba bylo czekać do marca 2021 r. To właśnie wtedy Less is Lessie wydał album “The Escape Plan”. Pomysł na tą płytę wziął się prosto z miejskiej gęstwiny. Jest nim spacer dźwiękowy po wrocławskim Nadodrzu - dzielnicy pełnej kontrastów, ale dzięki temu bardzo wyjątkowej, z bogatą historią, będącej obecnie inkubatorem wielu interesujących inicjatyw społecznych. Na pierwszy rzut oka (i ucha) powierzchowność Nadodrza wydaje się być ponura i przytłaczająca. 

Dlatego obok ambientów pojawia się warstwa muzyczna, która otwiera pewną drogę ucieczki od niesprzyjającego otoczenia i miejskiego zgiełku. Podróż zaczynamy na ulicy Nowowiejskiej, a kończymy w rejonie wrocławskiego Portu Miejskiego. Wszystkie sample, które pojawiły się na płycie pochodzą z nagrań terenowych prowadzonych przez kapelę na Nadodrzu i przeplatają się z inspirowaną tym miejscem autorską muzyką z prog-rockowym pazurem.