logo
Newsy
Rock na Bagnie
One Million Bulgarians
2022-10-05
Skin

One Million Bulgarians zagra na Rock na Bagnie XIII


One Million Bulgarians zagra na Rock na Bagnie XIII

Organizatorzy Rock na Bagnie ogłosili kolejny zespół. Tym razem skład bagiennego festiwalu uzupełniła polska formacja One Million Bulgarians, dla której będzie to drugi występ na scenie RNB. Pierwszy miał miejsce w 2013 r.

Zespół One Million Bulgarians powstał w 1986 roku – jak to się zwykło mówić – "na gruzach punkowego Red Star”. W miarę upływu czasu i zmian w muzyce skład zespołu ulegał rotacji. OMB funkcjonuje do dnia dzisiejszego i ma na swoim koncie 8 studyjnych albumów oraz niezliczoną liczbę zagranych koncertów w Polsce i za granicą.

Fuzja brzmień oraz przekazu

“Bułgarzy” zawsze łączyli style i trendy w muzyce, pozostając w klimatach new wave, rocka alternatywnego, hard rocka, post-punka, rocka gotyckiego lub ogólnie szeroko rozumianego rocka. Liczne grono muzyków biorących udział w kolejnych eksperymentach OMB wytworzyło oryginalną fuzję brzmień oraz przekazu artystycznego. Poszczególne okresy, wydawnictwa, trasy koncertowe, prezentacje medialne i generalny sygnał OMB dla świata muzyki wytworzył w świadomości odbiorców i fanów muzyki alternatywnej przekonanie, że zespól pozostaje ”grupą zagadką”, która zawsze generuje coś nowego i „nie odcina kuponów”.

Pomimo tego OMB, prezentując nowe wynalazki muzyczne, powraca do starych brzmień i utworów. Okazjonalnie również powracają do gry muzycy, którzy przewinęli się przez skład w poprzednich okresach działalności zespołu. Nadal jednak w twórczości One Million Bulgarians pozostaje za wszelką cenę oryginalność, bezkompromisowy przekaz treści, stała forma buntu oraz tworzenie nowych pomysłów, które wykorzystują autorskie osiągniecia z dawnych lat.

Aktualne plany One Million Bulgarians

Najnowszy rozdział działalności zespołu OMB to nadrobienie zaległości wydawniczych. 26 kwietnia 2022 roku ukazała się po raz pierwszy na podwójnym winylu legendarna "Pierwsza Płyta”. Historia tego wydawnictwa jest o tyle szokująca, co typowa dla ówczesnych czasów lat 80., w których to narodził się bunt, chęć zmiany świata i dążenia do wolności i bezpieczeństwa. W związku z tym takie tematy i tonacje dominują w obecnej twórczości OMB, czego przykładem jest ostatnia płyta wydana przez zespół pt. "Efekt Ostatniej Płyty”, na której wyraźnie można odczuć nawiązania muzyczne, brzmieniowe i treści do lat 80.

Na chwilę obecną zagadkowi Bułgarzy przygotowują dwa kolejne wydawnictwa.

Rock na Bagnie XIII - data, line-up, bilety

Kolejna, trzynasta odsłona festiwalu Rock na Bagnie odbędzie się w dniach 30 czerwca - 1 lipca 2023 r. w Goniądzu na plaży nad Biebrzą. Aktualne info o składzie oraz biletach znajdziecie w osobnym wpisie.