logo
Newsy
Wschód Kultury - Inne Brzmienia
2022-04-07
Skin

Nowi wykonawcy na Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2022


Nowi wykonawcy na Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2022Foto: facebook.com/innebrzmienia

Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia ogłosili kolejnych artystów. Jak co roku, częścią Innych Brzmień jest prezentacja jednej, wyjątkowej wytwórni. W tym roku wybór padł na legendę sceny hardcore punk – waszyngtońską wytwórnię Dischord Records. Tym samym skład line-upu uzupełniły następujące zespoły:

Scream - kluczowy przedstawiciel słynnej, wywodzącej się z Waszyngtonu sceny hardcore punk. Zespół powstał na początku lat 80. XX wieku, stanowi więc jeden z najstarszych i najbardziej ikonicznych zespołów dla całego ruchu. Na czele formacji stoją nieprzerwanie bracia Stahl, czyli Peter (wokal) i Franz (gitara), na basie wciąż gra Skeeter Thomson, a za perkusją zasiada Kent Stax. Na przestrzeni lat w zespole udzielało się też wielu innych znakomitych muzyków, łącznie z Davem Grohlem [Nirvana, Foo Fighters].Na horyzoncie widać już długo oczekiwany nowy album studyjny Scream.

Soulside - grupa powstała w połowie lat 80. przez grupę szkolnych kolegów i okazała się z czasem jednym z najważniejszych przedstawicieli amerykańskiej sceny hardcore i post-hardcore. Z upływem lat poszczególni członkowie grupy skupili się na odrębnych poszukiwaniach muzycznych. w ten sposób powstała m.in. kolejna z zaproszonych do Lublina grup, czyli Girls Against Boys czy Seven-League Boots – formacja dowodzona przez Bobby’ego Sullivana, sprawnie łącząca punk z brzmieniami reggae. Podobnie jak w przypadku Scream, również Soulside szykuje się obecnie do wydania nowego albumu studyjnego. Muzycy zakończyli już pracę w studiu pod okiem znanego z grupy Jawbox J. Robbinsa, a garść swoich pomysłów i sugestii dorzucił też ponoć sam Ian MacKaye.

Girls Against Boys - załoga wywodząca się w prostej linii z hardcore-punkowej sceny Waszyngtonu, współtworzona w trzech czwartych przez muzyków formacji Soulside oraz Eliego Janneya. Obecnie zespół rezyduje w Nowym Jorku, a ich styl to połączenie post-punka, hardcore’u, noise’u oraz indie rocka. Jednym z wyróżników grupy jest używanie jednocześnie dwóch gitar basowych, co nadaje ich muzyce wyjątkowego brzmienia. Girls Against Boys od lat pozostają kluczowym przedstawicielem mocnej, gitarowej sceny, mając na koncie wspólne trasy z całą jej światową czołówką, na czele z Rage Against The Machine, The Jon Spencer Blues Explosion, Foo Fighters, czy Atari Teenage Riot. Do Lublina zawitają w lipcu, promując m.in. jubileuszowe wydanie płyty "House of GVSB” i będzie to jedyna okazja, by zobaczyć w Polsce ten znakomity zespół w ich koncertowej odsłonie.

Escape-ism - począwszy od lat 80. Ian Svenonius,  jedna z najbarwniejszych postaci na alternatywnej scenie muzycznej, zasilał szereg legendarnych formacji na czele z Nation of Ulysses, The Make-Up, Weird War czy Esacpe-ism. Z tą ostatnią grupą, którą współtworzy z Alexandrą Cabral, pojawi się w lipcu w Lublinie. Artyści poza koncertem swojego – jak sami mówią – “senno-dźwiękowego dramatu”, pokażą też film ”The Lost Record”. Obraz ten związany jest z ich albumem pod tym samym tytułem, a w epizodach pojawiają się m.in. takie legendy sceny alternatywnej jak Henry Rollins czy Kid Congo. Grupa będzie też jednym z gości w dyskusji panelowej poświęconej historii wytwórni Dischord Records.

Oprócz koncertów, w ramach prezentacji marki na uczestników czekają pokazy filmowe, wystawy, a także spotkanie portretujące tę wyjątkową oficynę.

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2022 - data, line-up, bilety

Tegoroczna odsłona festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia odbędzie się w dniach  7-10 lipca 2022 w Lublinie na Błoniach pod Zamkiem. Wstęp wolny. Informacje dotyczące aktualnego line-upu znajdziecie tutaj.