logo
Newsy
Gardłoryki Festiwal
Non Iron
2024-04-03
Skin

Non Iron gwiazdą 10. edycji Gardłoryki Festiwal


Non Iron gwiazdą 10. edycji Gardłoryki FestiwalFoto: Facebook / Non Iron

Poznaliśmy kolejny zespół, który już w czerwcu wystąpi podczas jubileuszowej edycji festiwalu Gardłoryki. Tym razem line-up wydarzenia uzupełnia formacja Non Iron.

Grupa powstała w 1985 roku w Poznaniu z inicjatywy basisty Henryka Tomczaka (ex Turbo, Heam, Stress). W pierwszym składzie znaleźli się również: Zbigniew Ślatała (gitara), Janusz Musielak (gitara), Przemysław Wawrzyniak (perkusja), Przemysław Hałuszczak (harmonijka) oraz Leszek Szpigiel (wokal), 

Niedługo potem skład Non Iron uzupełnił Wojciech Hoffmann (gitara), natomiast rolę perkusisty najpierw przejął Wojciech Anioła, a następnie Jędrzej Kowalczyk. Po podjęciu współpracy z Metal Mind Productions kariera zespołu nabrała tempa, zaś Non Iron zagrał duże koncerty m.in. podczas festiwalów w Jarocinie i Opolu. Debiutancki album grupy, "Innym Niepotrzebni”, ukazał się w 1989 roku. Po wydaniu płyty z zespołu odszedł Leszek Szpigiel (wyjechał na stałe do Niemiec), a rolę nowego wokalisty objął Grzegorz Kupczyk. W zespole pojawili się również tacy muzycy jak Andrzej Łysów, Zbigniew Dera i Maciej Matuszak.

Dyskografię zespołu uzupełniają płyty “Candles & Rain” (1990) oraz ”91” (1991). Zespół działał do 1997 roku. W 2011 roku muzycy zespołu spotkali się w poznańskim klubie Blue Note podczas koncertu poświęconemu pamięci Andrzeja Sobczaka. W styczniu 2019, po trzydziestu latach przerwy, Non Iron wyruszył w blisko dwumiesięczną pożegnalną trasę koncertową po kraju pod szyldem "Innym Niepotrzebni – XXX Lat Reunion Tour".

Gardłoryki Festiwal 2024 - data, line-up, bilety

Dziesiąta edycja Gardłoryki Festiwal odbędzie się w dniach 14-15 czerwca 2024 w kompleksie pałacowo-parkowym Las Palace w Chociczy w województwie wielkopolskim.

Aktualny line-up dostępny w osobnym wpisie.