logo
Newsy
Pol'and'Rock Festival
2022-01-09
Skin

Nie żyje Michael Lang - współtwórca amerykańskiego festiwalu Woodstock


Nie żyje Michael Lang - współtwórca amerykańskiego festiwalu WoodstockFoto: Georgre Holz

Zagraniczne media donoszą o śmierci Michaela Langa - człowieka, który stał m.in. za organizacją amerykańskiego Woodstock Music Art Festival w 1969 roku. Słynny producent oraz promotor koncertów zmarł 8 stycznia w sobotę wieczorem. Miał 77 lat. Według rzecznika rodziny, Michaela Pagnotty, przyczyną śmierci była rzadka postać chłoniaka nieziarniczego.

W 1968 roku, po wypromowaniu serii koncertów w rejonie Miami, Michael Lang (wraz z Marshallem Brevetzem) powołał Miami Pop Festival 1968, który już pierwszego dnia przyciągnął około 25 000 osób. Na scenie wystąpili tacy artyści, jak Jimi Hendrix, Frank Zappa, John Lee Hooker, Arthur Brown i BLUE CHEER

Po przeprowadzce na wieś Woodstock w stanie Nowy Jork Lang poznał Artiego Kornfelda - szanowanego artystę i kompozytora nagrań. Obaj panowie opracowali koncepcję dużego festiwalu, który miał powstać w celu upamiętniania ruchów społecznych lat 60. Wraz z Kornfeldem i partnerami - Johnem P. Robertsem i Joelem Rosenmanem - Michael Lang wcielił pomysł w życie i tak w dniach 15-18 sierpnia 1969 roku na farmie Maxa Yasgura w miejscowości Bethel odbyła się pierwsza odsłona słynnego, amerykańskiego Woodstocku. Hasłem przewodnim było “Peace, Love and Happiness”. W wydarzeniu wzięło udział ponad 400 tys. osób. Magazyn "Rolling Stone” uznał festiwal za jedno z 50 wydarzeń, które zmieniły historię rock and rolla.

W późniejszych latach Lang pracował jako konsultant The Rolling Stones. Wcześniej założył m.in. wytwórnię Just Sunshine Records. Pod jej szyldem ukazało się blisko 40 albumów takich artystów, jak np. Billy Joel, Joe Cocker i Rickie Lee Jones. Ponadto Lang wyprodukował dwie, kolejne edycje festiwalu Woodstock: Woodstock '94 oraz Woodstock '99. Na marzec 2019 roku planowano również wyjątkową edycję z okazji 50. rocznicy festiwalu, ale ostatecznie wydarzenie zostało odwołane.

Michael Lang to także ważna postać w kontekście polskiego odpowiednika festiwalu. To właśnie dzięki tzw. "umowie na gębę” zawartą między Langiem a Fundacją WOŚP,  w latach 1995–2017 w Polsce odbywały się kolejne edycje Przystanku Woodstock (obecnie Pol'and'Rock Festival). 

Michael Lang był także gościem specjalnym podczas Koncertu Jubileuszowego na XV edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Wydarzenie odbyło się w Kostrzynie nad Odrą w 2009 roku - w okrągłą 40. rocznicę swojego amerykańskiego pierwowzoru. Jurek Owsiak, prezes Fundacji WOŚP, w swoim wpisie na Facebooku przywołuje słowa Michaela z tamtego wydarzenia:

Unikalny festiwal, unikalny koncert. Nie miałem pojęcia, że pod tak znanym szyldem odbywa się to od 15 lat. Absolutny ewenement. Zadziwiające. Opowiem o tym w Stanach. Mam wrażenie, że muzyka zmienia świat, że Woodstock może zmieniać świat. I pamiętajcie, że im więcej dajecie, tym więcej dostajecie.