logo
Newsy
Metal Mine Festival
Gaerea
Taake
2022-12-15
Skin

Metal Mine Festival powraca! Zespoły Gaerea oraz Taake otwierają line-up


Metal Mine Festival powraca! Zespoły Gaerea oraz Taake otwierają line-upFoto: Facebook / Metal Mine

Metal Mine powraca! Po trzyletniej przerwie w Wałbrzychu odbędzie się piąta edycja jednego z ważniejszych punktów na festiwalowej mapie Polski.

Sercem festiwalu jest jeden z najbardziej wyjątkowych obiektów w Europie – Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Kopalnia powstała w XVII wieku, natomiast proces wydobywania węgla zakończono w 1996 r. Na jej terenie znajdują się unikatowe w skali Europy i świata zachowane obiekty architektury przemysłowej.

Gaerea oraz Taake otwierają line-up Metal Mine Festival 2023

W dniu dzisiejszym poznaliśmy pierwsze zespoły przyszłorocznej edycji festiwalu Metal Mine. W drugiej połowie sierpnia do Starej Kopalni zawita dwóch reprezentantów sceny black metal: Gaerea oraz Taake.

Katartyczny black metal. Tak określa swoją muzykę portugalska formacja Gaerea. Kwintet to dość tajemniczy, bo nawet biblia informacyjna undergroundu, czyli Metal Archives, nie podaje ich personaliów. Kapela debiutowała w listopadzie 2016 roku imienną EP-ką “Gaerea”, która zdobyła uznanie u światowej prasy. W 2018 roku zespół zaprezentował pierwszy longplay pt. "Unsettling Whispers”.

Dobrze przyjęte wydawnictwo dało zespołowi przepustkę do międzynarodowej trasy koncertowe. Gaerea miała przyjemność występować i koncertować na festiwalach w Europie i Chinach. Między innymi na SWR Barroselas Metalfest, De Mortem et Diabolum, Throne Fest, Frantic Fest, Eresia Metal Fest oraz Amplifest. We wrześniu 2022 nakładem Season of Mist ukazał się najnowszy album Gaerea zatytułowany “Mirage”.

W Bergen, mateczniku norweskiego black metalu, w 1995 roku zaczął działać zespół Taake. Niezmiennie od początku jego centrum jest Hoest - postać absolutnie kultowa w norweskim metalowym podziemiu, który wspomagał swoim talentem także Ragnarok, Carpathian Forest czy Gorgoroth.

Hoest jest jednym z tych, którzy nie mają zwyczaju owijać w bawełnę, czym niejednokrotnie przysporzył sobie problemów. Słynne są już bojkoty koncertów Taake w USA przez Antifę, co doprowadziło do ich odwołania, czy o parę lat wcześniejszy występ w Niemczech, na którym Norweg miał namalowaną na torsie swastykę. W 2012 roku Taake było nominowane do Spellemannprisen, czyli norweskiego odpowiednika Grammy, którego jednak nie otrzymał, a powodem miał być antyislamski tekst "Orkan".

Liderowi Taake można zarzucić wiele, ale na pewno nie to, że nie jest autentyczny i że nie wierzy w to, co robi. Hoest od początku jest konsekwentny w kroczeniu lewą stroną ścieżki, umiłowaniu norweskich chłodów, skąpanych w ciemnościach lasów. Jest on również pracowity, czego dowodem niech będzie ponad 20 wydawnictw Taake (demo, EP-ki, splity, płyty). Bogatą dyskografię zespołu zamyka wydana w 2021 kompilacja “Avvik”.

Metal Mine Festival 2023 - data, line-up, bilety

Piąta edycja Metal Mine Festival odbędzie się w dniach 25-26 sierpnia 2023 w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Aktualny skład oraz informacje o biletach znajdziecie w osobnym wpisie.