logo
Newsy
Metal Mine Festival
Three Eyes of the Void
2024-03-22
Skin

Metal Mine Festival 2024: nowe ogłoszenia


Metal Mine Festival 2024: nowe ogłoszeniaFacebook / Metal Mine

Metal Mine Festival ogłosiło nowe kapele, które wystąpią podczas tegorocznej edycji. Skład szóstej odsłony Metal Mine uzupełniają:

Post-blackmetalowy zespół Dymna Lotva powstał jako studyjny projekt kompozytora Jauhiena Czarkasawa i wokalistki Katsiaryny Mankievich w 2015 w Mińsku. W ich ponurej palecie znajdują się nawiązania do DSBM i muzyki ludowej; teksty grupy korzystają z prawdziwych historii, z dokumentalistycznym zacięciem budując portet przygnębiającej rzeczywistości. Projekt zadebiutował w 2016 płytą “The Land Under The Black Wings: Swamp”. Rok później ukazał się ich drugi album “Wormwood”, poświęcony katastrofie w Czarnobylu. 

Wkrótce Dymna Lotva stała się jednym z najbardziej aktywnych koncertowych zespołów metalowych na Białorusi. W 2020 roku muzycy otwarcie wspierali protesty przeciwko dyktaturze. W efekcie latem 2021 r. ich wszystkie koncerty na Białorusi zostały zakazane, a wokalistka musiała uciekać na Ukrainę, aby uniknąć więzienia. W dodatku Katsiarynya spotkała się z rosyjską inwazją w Irpiniu. Dopiero pod koniec 2022 roku muzykom udało się ponownie zjednoczyć w Warszawie. W 2023 nakładem niemieckiego Prophecy Productions ukazał się ich trzeci i najnowszy album “The Land Under the Black Wings: Blood”, konceptualne wydawnictwo o wojnie i okupacji.

Varmia to pagan-black metalowy zespół z Olsztyna. Zrodzony z fascynacji Prusami, dziedzictwem Warmii oraz polskim metalem. Założony w 2016 roku i prowadzony przez Lasotę, obecnie współtworzą go Alle (bas), Gralla (wokal wspierający, instrumenty etniczne) oraz Svarrge (perkusja). Debiutancki album "Z mar twych" został nagrany latem 2016 na "setkę" w stodole nad jednym z warmińskich jezior. 

Rok później w ten podobny sposób zarejestrowana została płyta "W ciele nie" z tą różnicą, że partie wokalne dograno w lesie. Brzmienie Varmii wyróżnia przede wszystkim jego naturalność. Wynika ona po pierwsze z metody nagrywania całego grającego zespołu, a nie dogrywania do siebie poszczególnych instrumentów jeden po drugim. Drugim czynnikiem jest połączenie brzmienia metalu z instrumentami etnicznymi (tagelharpa, kozi róg, tuba drewniana, instrumenty perkusyjne) oraz 3-głosem wokalnym z ludowymi zaśpiewami. 

W 2020 roku ukazała się płyta "bal Lada" wydana nakładem amerykańskiej wytwórni M-Theory Audio, zaś w 2023 roku ukazała się EP-ka "Prolog" zapowiadająca tym samym album "nie nas widzę". Ta wydana w czerwcu ubiegłego roku czteroczęściowa płyta stanowi podsumowanie dotychczasowej twórczości zespołu i jest najbardziej rozbudowanym muzycznie wydawnictwem Varmii.

Three Eyes of the Void.  to zimno, wściekłość i rozpacz, black metal, post metal i duża dawka groźnego piękna.. Zespół powstał w 2014 w Kijowie jako jednoosobowy projekt autorstwa Dmytro Kvashnin po odejściu z formacji Balfor. W 2017 ukazała się debiutancka EP-ka pt. "The Moment of Storm". W 2021 Dmytro poznał w Gdańsku Arkadiusza Niziołka (ex-Sacrilegium), a niedługo po tym zostali zwerbowani: gitarzysta Marcin Urban (ex-Sacrilegium) oraz basista Jakub Milszewski (Perpetual). 

W takim składzie Three Eyes of the Void weszło do legendarnego już Heinrich House Studio  i nagrało materiał na pierwszy longplay. Album zatytułowany "The Atheist" został wydany w 2023 roku nakładem Folter Records.

Joanna Lacher to wokalista, która powinna być bardzo dobrze znana przede wszystkim z wieloletniej współpracy z zespołem  Percival Schuttenbach. Jej głoś może być również kojarzony z soundtrackiem do gry “Wiedźmin III Dziki Gon”, czy czołówki serialu telewizyjnego ”Korona Królów”. W 2020 roku ukazał się debiutancki, solowy krążek artystki zatytułowany “Królowa Lasu”. Album osadzono w klimatach muzyki folkowo-etnicznej z domieszką współczesnej elektroniki. Na krążku znalazły się utwory autorskie, pieśni kurpiowskie z charakterystycznym dla Joanny rockowym pazurem oraz przyśpiewy z różnych regionów słowiańszczyzny.

Metal Mine Festival 2024 - data, line-up, bilety

Szósta edycja festiwalu Metal Mine odbędzie się w dniach 22-24 sierpnia 2024 w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Aktualny oraz info o biletach dostępne w osobnym wpisie.