logo
Newsy
Finał WOŚP
2021-11-30
Skin

LemON oraz De Mono na 30. Finale WOŚP w Warszawie


LemON oraz De Mono na 30. Finale WOŚP w WarszawieFoto: Baza Mediów WOŚP

W najnowszej audycji Zaraz Będzie Ciemno prowadzonej przez Jurka Owsiaka na antenie Antyradia poznaliśmy kolejnych dwóch artystów, którzy wystąpią podczas jubileuszowego koncertu Finału WOŚP w Warszawie. Na scenie zagrają zespoły LemON oraz De Mono.

LemON powstał w 2011 roku z inicjatywy wokalisty i kompozytora Igora Herbuta. Zespół ma na koncie 4 albumy studyjne, które pokryły się złotem, platyną i podwójną platyną, a dwa z nich były także nominowane do Fryderyków. O najbardziej alternatywnej w dyskografii zespołu płycie pt. ,"Tu"  Marek Niedźwiecki napisał: “wcisnęło mnie w fotel i słucham tej muzyki od kilku godzin”.

LemON zagrał prawie tysiąc koncertów, zarówno na kameralnych scenach klubowych, jak i przed kilkudziesięciotysięczną publicznością. Igor Herbut – zarówno solowo jak i z zespołem – gościnnie współpracował z wybitnymi postaciami polskiej sceny muzycznej takimi jak: Kayah, Agnieszka Chylińska, Kasia Nosowska, Jan Borysewicz, Maryla Rodowicz, Grzegorz Markowski, Beata Kozidrak czy Justyna Steczkowska. Wokalista posiada także na swoim koncie wspólne projekty z młodymi arystami sceny niezależnej: Ralphem Kamińskim, Hanią Rani (Tęskno), Sorry Boys, a także światowej sławy gruzińskim zespołem Rustavi.

Za początek działalności De Mono uznaje się moment, w którym Andrzej Krzywy dołączył do istniejącej wcześniej grupy “Mono”. Miało to miejsce w pierwszej połowie 1987 roku, a w związku z pojawieniem się nowego wokalisty frontmana, uległa zmianie nazwa formacji.

W 1989 r. ukazał się debiutancki album zatytułowany “Kochać inaczej” Krążek zdobył szereg nagród i wyróżnień, zaś  tytułowa piosenka pobiła rekord Listy Przebojów Programu 3 przebywając na niej ponad rok. Kolejny album “Oh Yeah!” wydany w 1990 przyniósł przeboje “Moje miasto nocą” oraz ”Zostańmy sami” i umocnił pozycję zespołu w czołówce polskiej sceny muzycznej. W 1992 roku ukazał się najpopularniejszy album w dekadzie lat 90 - “Stop”. Znalazły się na nim takie hity jak: ”Znów jesteś ze mną”, “Statki na niebie”, ”Ostatni pocałunek” czy "Kolory”

Rok 2018 to czas przełomowych zmian na wielu polach funkcjonowania Zespołu i początek kolejnego etapu w jego historii. Po 24 latach zakończona zostaje współpraca z dotychczasowym managerem. Nowym managementem zostaje firma Musicart, reprezentowana przez Jacka Siębora i Jacka Jastrowicza

30. Finał WOŚP - termin, lineup

30. Finał WOŚP odbędzie się się 30 stycznia 2022 roku. Nadchodzące wydarzenie poświęcone będzie ratowaniu wzroku dzieci. Orkiestra zagra na rzecz zakupu najnowocześniejszych urządzeń dla okulistyki dziecięcej. 

Jak co roku sercem Finału będzie Warszawa oraz towarzyszące imprezie koncerty pod Pałacem Kultury i Nauki. To właśnie tam powstanie scena, na której wystąpią zaproszeni goście. Aktualny lineup wygląda następująco:

  • IRA
  • Kwiat Jabłoni
  • LemON
  • De Mono

Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Wkrótce kolejne informacje.