logo
Newsy
3-Majówka
2021-10-21
Skin

Korpiklaani otwiera lineup festiwalu 3-Majówka 2022


Korpiklaani otwiera lineup festiwalu 3-Majówka 2022Foto: facebook.com/3majowkawewroclawiu

Organizatorzy festiwalu 3-Majówka ogłoszili pierwszy zespół, który tym samym otwiera skład wrocławskiego festu. Już w przyszłym roku do stolicy Dolnego Śląska zawita folk-metalowa legenda - fińska formacja Korpiklaani.

Zdecydowana większość folk-metalowych grup zaczynała od grania metalu, a potem zaczynała interesować się muzyką tradycyjną i inkorporować jej elementy do swojego stylu. Muzyka Korpiklaani jest wynikiem odwrotnego procesu. W 1993 r. mieszkający w Lahti Jonne Järvelä założył zespół Shamaani Duo, czysto folkowy projekt kultywujący muzykę Saamów, od tysiącleci zamieszkujących północne terytoria Europy. 4 lata później powstała grupa Shaman, jeszcze bardziej pieczołowicie podchodząca do jednej z najstarszych na kontynencie muzycznych tradycji.

W 2003 r. fani projektu przeżyli niezły szok, ponieważ szaman Järvelä, zamiast osiągać kolejne stopnie wtajemniczenia, postanowił po prostu dobrze się bawić. Tak właśnie narodził się zespół Korpiklaani – była to odpowiedź na pytanie, co by było, gdyby starożytni Saamowie zaczęli grać na elektrycznych gitarach. Lider grupy porzucił jolkowanie i podpisał kontrakt z metalową wytwórnią Napalm Record. Owocem nowo zawiązanej współpracy był debiutancki album Korpiklaani "Spirit of the Forest", który swobodnie łączy elementy lapońskiego folku z precyzyjnym thrashowym łojeniem.

Duchy przodków Järveli zapewne załamałyby ręce, słuchając wesołych tekstów opisujących alkoholowe przygody i niekończące się imprezy. Większość utworów grupy śpiewana jest w języku fińskim, co jednak ewidentnie nie zdołało przeszkodzić międzynarodowej publiczności, która błyskawicznie pokochała Korpiklaani. Język dobrej zabawy okazał się językiem nad wyraz uniwersalnym. Dotąd ukazało się jedenaście studyjnych płyt Korpiklaani, a ostatnia z nich zatytułowana "Jylhä" miała premierę w 2021 r.

3-Majówka 2022 - termin, bilety

Kolejna odsłona festiwalu 3-Majówka odbędzie się w dniach 1-3maja 2022 we Wrocławiu na urokliwych terenach Pergoli w kompleksie Hali Stulecia. Imprezę standardowo poprzedzi odbywający się na Rynku Gitarowy Rekord Guinnessa. Wkróce poznamy informacje dotyczące sprzedaży biletów.