logo
Newsy
Gardłoryki Festiwal
Karcer
2023-02-12
Skin

Karcer wystąpi na festiwalu Gardłoryki 2023


Karcer wystąpi na festiwalu Gardłoryki 2023Foto: Facebook / Karcer

Organizatorzy festiwalu Gardłoryki ogłosili kolejnego wykonawcę. Tym razem skład imprezy uzupełniła ikona polskiej sceny punk rock - zespół Karcer.

Karcer powstał jesienią 1982 r. w Słupsku z inicjatywy wokalisty/gitarzysty Krzysztofa "Fermenta" Żeromskiego, perkusisty Piotra Dudzińskiego oraz basisty Jarosława Jodłowskiego. W styczniu 1983 r. muzycy zadebiutowali w eliminacjach do VII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki. Z czasem muzyka zespołu zaczęła ewoluować z punk rocka w kierunku nowej fali.

Nakładem wydawnictwa Fermentsound (założonego przez muzyków) ukazały się trzy kasety z nagraniami zespołu: dwie pod nazwą "Karcer" oraz jedna o tytule "Blindman". Po wypuszczeniu tej ostatniej w 1991 r. kapela przystąpiła do nagrań pierwszego oficjalnego albumu w gdyńskim studiu pod okiem producenta Adama Toczko. Płyta zatytułowana po prostu "Karcer" ukazała się jeszcze w tym samym roku w barwach wytwórni Arston. W tym okresie muzycy wystąpili m.in. w Szwajcarii i w Berlinie (wspólnie z Apteką), by wkrótce zawiesić działalność. W 1992 r. ukazała się składanka “The Best” z utworami pochodzącymi z różnego okresu.

W 1997 r. wytwórnia Rock'n'Roller wydała drugi album grupy "Wschód jest pełen słońca" z zarejestrowanymi na nowo utworami znanymi z dawniejszych wydawnictw zespołu (szczególnie Fermentsound). W latach 2011-2017 ukazały się kolejne, trzy krążki: "Wariaci i geniusze" (2011), "Herezje" (2014) oraz "Babel" (2017). Utwory Karcera znalazły się także na płycie Big Cyca "Zadzwońcie po milicję" (2011), która ukazała się  w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojenngo. W 2020 r. nakładem Jimmy Jazz Records odbyła się premiera wznowionego dema Karcera "Demo 1985-87".

Gardłoryki Festiwal 2023 - data, line-up, bilety

Dziewiąta edycja festiwalu Gardłoryki odbędzie się 24 czerwca 2023 w kompleksie pałacowo-parkowym Las Palace w Chociczy w województwie wielkopolskim. W sprzedaży dostępne są wejściówki w cenie 49 PLN (I pula). Cena obowiązuje do 19 marca lub wyczerpania puli.