logo
Newsy
Rock na Bagnie
2021-10-07
Skin

Karcer na Rock na Bagnie 2022


Karcer na Rock na Bagnie 2022Foto: facebook.com/RockNaBagnieofficial

Rock na Bagnie ogłosiło kolejną kapelę, która wystąpi na przyszłorocznej odsłonie festu. Po 6 latach do Goniądza powraca punkrockowa formacja Karcer.

Karcer powstał jesienią 1982 r. w Słupsku z inicjatywy wokalisty/gitarzysty Krzysztofa "Fermenta" Żeromskiego, perkusisty Piotra Dudzińskiego oraz basisty Jarosława Jodłowskiego. W styczniu 1983 r. muzycy zadebiutowali w eliminacjach do VII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki (na który nie pojechali, ponieważ lokalny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk zablokował teksty, a członkowie zespołu nie zgodzili się na dokonanie w nich zmian). Z czasem muzyka zespołu zaczęła ewoluować z punkrocka w kierunku nowej fali.

Nakładem wydawnicta Fermentsound (założonego przez muzyków) ukazały się trzy kasety z nagraniami zespołu: dwie pod nazwą "Karcer" oraz jedna o tytule "Blindman". Po wypuszczeniu tej ostatniej w 1991 r. kapela przystąpiła do nagrań pierwszego oficjalnego albumu w gdyńskim studiu pod okiem producenta Adama Toczko. Płyta zatytułowana po prostu "Karcer" ukazała się jeszcze w tym samym roku w barwach wytwórni Arston. W tym okresie muzycy wystąpili m.in. w Szwajcarii i w Berlinie (wspólnie z Apteką), by wkrótce zawiesić działalność. W 1992 r. ukazała się składanka “The Best” z utworami pochodzącymi z różnego okresu.

W 1997 r. wytwórnia Rock'n'Roller wydała drugi album grupy "Wschód jest pełen słońca" z zarejestrowanymi na nowo utworami znanymi z dawniejszych wydawnictw zespołu (szczególnie Fermentsound). W latach 2011-2017 ukazały się kolejne, trzy krążki: "Wariaci i geniusze" (2011), "Herezje" (2014) oraz "Babel" (2017). Utwory Karcera znalazły się także na płycie Big Cyca "Zadzwońcie po milicję" (2011), która ukazała się  w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojenngo. W 2020 r. nakładem Jimmy Jazz Records odbyła się premiera wznowionego dema Karcera "Demo 1985-87".

Rock na Bagnie XII - miejsce, termin, bilety

XII edycja Rock na Bagnie odbędzie się w dniach 1-2 lipca 2022 r. w Goniądzu w powiecie monieckim. Aktualny skład festiwalu wygląda następująco:

  • Absolute Beginners - A Punk Tribute to The Jam
  • Cała Góra Barwników
  • Psycho Beets
  • Karcer

Przedsprzedaż karnetów rozpocznie się jak co roku w listopadzie. Wkrótce kolejne informacje.