logo
Newsy
Finał WOŚP
WaluśKraksaKryzys
2022-01-03
Skin

Jelonek, Blenders oraz WaluśKraksaKryzys na 30. Finale WOŚP


Jelonek, Blenders oraz WaluśKraksaKryzys na 30. Finale WOŚPFoto: facebook.com/JelonekOfficial

W kolejnym odcinku audycji “Zaraz Będzie Ciemno” prowadzonej przez Jurka Owsiaka poznaliśmy kolejnych, trzech artystów, którzy wystąpią podczas jubileuszowego koncertu 30. Finału WOŚP w Warszawie. Skład wydarzenia uzupełniają: Jelonek, Blenders oraz WaluśKraksaKryzys.

Tego Pana specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jelonek to pseudonim artystyczny muzyka, kompozytora, multiinstrumentalisty oraz członka zespołu Hunter - Michała Jelonka - powszechnie uznawanego za pierwsze skrzypce polskiej sceny art rockowej. W swojej twórczości Jelonek łączy muzykę klasyczną z elementami metalu, hard-rocka czy rocka progresywnego. 

Jelonek tworzy prawdziwie eksperymentalne oblicze muzyki rockowej w Polsce, dając zupełnie nowe życie muzyce poważnej. Czajkowski, Vivaldi, Bach czy Beethoven to tylko niektórzy giganci, z twórczością których możemy ponownie zaznajomić się, ale tym razem w cięższej odmianie. Do tej pory ukazały się trzy, solowe albumy Jelonka: “Jelonek” (2007), “Revenge” (2010) oraz “Classical Massacre” (2019). W dyskografii znajdziemy także zapis koncertu z 16. Przystanku Woodstock.

Na koncert tych dżentelmenów czekało wielu. Po dłuższej przerwie Blenders powraca dla Finału WOŚP i to w oryginalnym składzie z 1991 roku. Ciekawostką jest to, iż w zeszłym roku minęło dokładnie 30 lat, jak Blenders zamieszał po raz pierwszy na scenie. W związku z tym kapela postanowiła przypomnieć sobie jak to kiedyś było: na surowo, czy raczej funk - rockowo? W Sopocie odbył się nawet sekretny koncert, podczas którego okazało się, że wszyscy grają tak, jakby widzieli się dopiero wczoraj. Skoro tak dobrze wszystko wypaliło, to czemu by nie spróbować powtórzyć wyczynu z 1993 roku, kiedy to Blenders wystąpiło na pierwszym Finale WOŚP?

I tak też się stanie. Blenders zagra nie tylko na scenie pod PKiN-em, ale również zawita do finałowego studio, gdzie wystawi na licytację prawdziwy rarytas - egzemplarz debiutanckiego “Kaszebe” wydanego na dwóch winylach z okazji 30-lecia zespołu. Wydawnictwo ukazało się w nakładzie 300 sztuk, a całość została poddana remasterowi.

Jest nazywany gitarowym objawienie 2019 roku, jednym z najgłośniejszych debiutów na rockowej scenie ostatnich lat oraz "nadzieją gitarowego grania". WaluśKraksaKryzys to mieszanka nośnych riffów, elektroniki i słodko-gorzkich obserwacji związanych z codziennością (rówieśników) pochodzącego z okolic Krakowa Walusia. Sam zainteresowany mówi o sobie, że jest prostym w obsłudze chłopakiem, zaś pytany o teksty bezradnie rozkłada ręce i z pełną szczerością odpowiada - "są tak dosłowne, że nie wiem, co jeszcze mógłbym powiedzieć...". Swoją muzykę nazywa "poezją śpiewaną na petardzie".

Pierwsza płyta "MiłyMłodyCzłowiek" nagrana w amatorskich warunkach została uznana za jedną z ciekawszych propozycji 2019 roku i zaowocowała m.in. kontraktem z Mystic Production. W 2021 kapela wzięła udział w Eliminacjach do Pol'and'Rock Festival, a następnie wystąpiła na 27. edycji popularnego festiwalu.

30. Finał WOŚP - termin, line-up

30. Finał WOŚP odbędzie się się 30 stycznia 2022 roku. Nadchodzące wydarzenie poświęcone będzie ratowaniu wzroku dzieci. Orkiestra zagra na rzecz zakupu najnowocześniejszych urządzeń dla okulistyki dziecięcej. 

Jak co roku sercem Finału będzie Warszawa oraz towarzyszące imprezie koncerty pod Pałacem Kultury i Nauki. To właśnie tam powstanie scena, na której wystąpią zaproszeni goście. Aktualny line-up znajdziecie tutaj. Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Wkrótce kolejne informacje.