logo
Newsy
Frozen Sun Fest
Illusion
2022-01-21
Skin

Illusion wystąpi na pierwszej edycji Frozen Sun Fest 2022


Illusion wystąpi na pierwszej edycji Frozen Sun Fest 2022Foto: illusion.pl

Organizatorzy Frozen Sun Fest ogłosili kolejny band, który wystąpi podczas debiutanckiej odsłony festiwalu organizowanego przez fanów dla fanów ciężkiego grania. Line-up imprezy uzupełnia legenda polskiej sceny, zespół Illusion, który w tym roku świętuje 30-lecie istnienia.

Illusion specjalnie przedstawiać nie trzeba. Zespół powstał zimą 1992 roku w Gdańsku z inicjatywy Tomasza "Lipy" Lipnickiego (wokal, gitara), Jurka "Jerrego" Rutkowskiego (gitara) oraz Pawła Herbascha (perka). W przyszłości skład uzupełnił basista Ireneusz Mazurek z zespołu She, którego następnie zastąpił Jarek Śmigiel. Grupa występuje w tym składzie aż po dziś dzień.

Na przestrzeni trzech dekad Illusion wydało siedem krążków studyjnych. Debiutanckie "Illusion" ukazało się w 1993, zaś rok później kapela wydała bardzo udane "Illusion 2" (1994), za który Lipa został mianowany do nagrody "Fryderyk” w kategorii "Najlepszy Wokalista". Potężne brzmienie, ostre riffy oraz agresywny wokal solidnie ugruntowały pozycję Illusion na polskiej scenie, ale prawdziwe opus magnum zespołu miało dopiero nadejść. W 1995 roku ukazuje się trzecia studyjna płyta "Illusion 3". Album doczekał się nominacji do “Fryderyka” w kategorii "Muzyka Alternatywna”, zaś Lipnicki został ponownie nominowany w kategorii "Wokalista".

W kolejnych latach zespół wydał dwa krążki: "Illusion 4" (1996) oraz "Illusion 6" (1998). W 1999 roku, będąc u szczytu popularności, kapela postanowiła zawiesić działalność. W 2008 roku kapela wyjątkowo zagrała koncert we wrocławskiej Hali Stulecia, po czym zespół zniknął na kolejne trzy lata.  W 2011 roku ukazała się składanka “The Best Of”, zaś Illusion zagrało trzy koncerty. 

Oficjalne wznowienie działalności nastąpiło dopiero w 2014 roku wraz z premierą szóstej płyty "Opowieści". W 2018 roku ukazała się najmasywniejsza płyta w karierze zespołu - album "Anhedonia".

Frozen Sun Fest 2022 - data, line-up, bilety

Pierwsza edycja Frozen Sun Fest odbędzie się 9 lipca 2022 w Warszawie na Letniej Scenie klubu Progresja. Aktualny line-up oraz informacje dotyczące biletów znajdziecie tutaj.