logo
Newsy
Pol'and'Rock Festival
2024-03-11
Skin

Guano Apes na 30. Pol'and'Rock Festival


Guano Apes na 30. Pol'and'Rock FestivalFoto: Facebook / Guano Apes

Poznaliśmy kolejną gwiazdę jubileuszowej edycji Pol'and'Rock Festival. Tym razem skład imprezy uzupełniła niemiecka formacja Guano Apes, która po 15 latach powraca na Najpiękniejszy Festiwal Świata. Ich koncert zamknie zresztą tegoroczną edycję.

Guano Apes powstało w 1994 roku w Göttingen, Niemiecki kwartet składający się z wokalistki Sandry Nasic, gitarzysty Henninga Rümenappa, basisty Stefana Ude oraz perkusisty Dennisa Poschwatty, szybko zdobył serca fanów swoim oryginalnym brzmieniem łączącym metal, pop i rap. Wraz z premierą debiutanckiego singla "Open Your Eyes" wskoczył na niemiecką listę Top 100 i okupował ją przez bite 30 tygodni.

To był jednak dopiero początek przygody dla Guano Apes. W 1997 roku, po przebojowych "Open Your Eyes" oraz "Lords of the Boards", grupa wypuściła pierwszy longplay, "Proud Like A God". Albumu utrzymywał się na listach przez ponad rok, zdobywając przy okazji szereg nagród - w tym nagrodę IFPI przyznawaną przez Światową Federację Przemysłu Fonograficznego. W kolejnych latach zespół nagrał kolejne płyty: “Don't Give Me Names” (2000) oraz “Walking on a Thin Line” (2003), zaś w 2005 roku muzycy zagrali swój ostatni koncert w karierze. Przyczyną rozpadu miały być narastające nieporozumienia na tle finansowym.

W 2009 roku Guano Apes powróciło i w sierpniu kapela wystąpiła na XV Przystanku Woodstock. Koncert, pomimo deszczowej aury, po dziś dzień uważany jest za jeden z najlepszych momentów w historii festiwalu. Rok 2011 to premiera płyty “Bel Air”, w 2015 ukazał się studyjniak “Offline”, natomiast w 2017 Guano Apes zagrało europejską trasę z okazji 20-lecia "Proud Like A God".

Pol'and'Rock Festival 2024 - data, line-up

Jubileuszowa 30. edycja Pol'and'Rock Festival odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia 2024 na płycie dawnego lotniska Czaplinek-Broczyno. Wstęp na festiwal jest darmowy. Aktualny line-up w osobnym wpisie.