![Folkowisko Korzenie 2025 [DATA, LINE-UP]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fapi.fleszevents.pl%2Fuploads%2Ffolkowisko_korzenie_2025_ecbf70ee08.webp&w=3840&q=75)
Foto: Facebook / Folkowisko Festiwal
Festiwal Folkowisko to wydarzenie, którego jednym z głównych zadań jest połączenie tradycji z nowoczesnością. Organizatorazy stawiają sobie za cel próbę nadania kulturze ludowej nowej formy, zachowując przy tym autentyczność polskiej wsi. Podczas festiwalu ważne jest aktywne poszukiwanie wiedzy, czynny udział gości w imprezie, koncertach, warsztatach umiejętności ludowych, rajdach oraz grze wiejskiej. Twórcy festiwalu nie boją się trudnych tematów. Zawsze starają się zabawę łączyć z dyskusją na temat aktualnych problemów społecznych.
Od 2010 roku festiwal odbywa się w niewielkiej, zamieszkałej jedynie przez 32 osoby, wsi Gorajec na pograniczu polsko-ukraińskim, w gminie Cieszanów na Roztoczu Wschodnim. Domem dla Folkowiska jest prowadzony przez rodzinę Piotrowskich i ich licznych przyjaciół Chutor Gorajec – magiczne miejsce, pełne pomysłów i rodzinnego ciepła. Głównym organizatorem festiwalu jest grupa zapaleńców skupiona w Stowarzyszeniu Animacji Kultury Pogranicza Folkowisko.
Folkowisko zostało również wpisane w strategię rewitalizacji województwa podkarpackiego jako "wyjątkowe wydarzenie kulturalne” oraz przykład butikowego festiwalu kultury. Jego organizatorzy są również założycielami inicjatywy o nazwie SOFa (Sieć Odpowiedzialnych Festiwali), tj. grupy festiwali i wydarzeń, które chcą współpracować i dzielić się dobrymi praktykami, i którym zależy na budowaniu i promowaniu odpowiedzialnych relacji ze środowiskiem, społecznością festiwalową i sąsiadami.
Folkowisko Korzenie 2025 - data, line-up
15. edycja festiwalu Folkowisko odbędzie się w dniach 10-12 lipca 2025, tradycyjnie we wsi Gorajec. Na Folkowisku występują artyści z różnych regionów Polski i Europy, którzy najczęściej są w pewien sposób powiązani (choć nie zawsze) z muzyką folkową. Każdy z wykonawców ma swój niepowtarzalny styl i charakter, a razem tworzą bogaty i różnorodny repertuar.
Aktualny line-up wydarzenia wygląda następująco:
Scena Folko
- Hańba!
- Tęgie Chłopy
- Lity Taler
- Gordiy Starukh
- Kuba Blokesz
- Chwila Nieuwagi
- Nicponie
- Kirszenbaum
- Freeborn Brothers
- Boleo & Follow the Riddim
- Orkiestra Św. Mikołaja
- Czereśnie
Scena Tradycji
- Teatr Złoty Róg
- Kapela Kasi Chodoń
- Kapela Dejcie Pozór
- Kapela Wyczółki
- Zwieże
- Kapela Zdzisława Kwapińskiego
- Kapela Ozimkowicza
- Wędrowna Orkiestra Gimplów
Scena Słowa
- Aneta Prymaka-oniszk
- Marta Połtowicz-bobak I Dariusz Bobak
- Jakub Kuza
- Dariusz Dziektarz
- Marcin Żyła
- Anna Maziuk
- Wit Szostak
- Małgorzata I Michał Kuźmińscy
- Pani Włościanka
Bilety oraz karnety dostępne na platformie GoOut.
Festiwalowi towarzyszyć będzie motto kampanii ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’ prowadzonej przez Stowarzyszenie "Nigdy Więcej", które objęło wydarzenie swoim patronatem