logo
Newsy
Gardłoryki Festiwal
Flapjack
2023-02-03
Skin

Flapjack otwiera line-up festiwalu Gardłoryki 2023


Flapjack otwiera line-up festiwalu Gardłoryki 2023Foto: Facebook / Flapjack - the band

Organizatorzy imprezy Gardłoryki Festiwal ogłosili pierwszego wykonawcę tegorocznej edycji. Line-up wydarzenia otwiera reaktywowana w niemal oryginalnym składzie formacja Flapjack.

Flapjack powstał w 1993 roku z inicjatywy Roberta “Litzy” Friedricha i Macieja ”Ślimaka” Starosty z Acid Drinkers. Drugim gitarzystą zespołu został Maciej Jahnz, z którym Litza grał w Slavoy, natomiast rolę basisty objął Jacek "Hrap-Luck" Chraplak. Do formacji dołączyli również: Marcin "Wimek" Wimońć z zespołu Squot oraz wokalista Grzegorz "Guzik” Guziński - członek Red Rooster, Ndingue oraz Homosapiens.

Muzyka Flapjack’a to połączenie trash matalu z hardore punkiem oraz rapcore’u. W czerwcu 1994 roku nakładem Metal Mind Production zespół wydał debiutancki album “Ruthless Kick”. Materiał został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez dziennikarzy jak i słuchaczy, co zaowocowało nominacją do nagrody Fryderyk w kategorii "Fonograficzny Debiut Roku”.

2 lata później ukazał się następca ”Fairplay”, natomiast rok później “Juicy Planet Eath”. Trzecia płyta spotkała się ze skrajnym odbiorem, a dodając do tego kolejne odejście ze składu Litzy, stagnację w tworzeniu oraz koncertowaniu, oraz problemy z managerem, Ślimak zadecydował zawiesić działalność zespołu. Na czwarty krążek fani Flapjack musieli poczekać aż do 2012 r., kiedy to ukazał się album ”Keep Your Heads Down”.

W styczniu 2021 roku zmarł wokalista zespołu - Guzik. Formacja, chcąc uczcić artystę, w niemalże oryginalnym składzie powróciła na scenę pod szyldem “Tribute to Guzik”, grając trzy klubowe koncerty oraz występując na festiwalu w Jarocinie i na Summer Fall Festival w Płocku. 

Aktualnie grupa koncertuje oraz pracuje nad nowym materiałem. Obecny skład Flapjack: 

  • Robert "Litza" Friedrich - gitara
  • Maciej "Ślimak" Starosta - perkusja
  • Maciej Jahnz - gitara
  • Michał "Mihau" Kaleciński - bas
  • DJ Eprom
  • J Kroto Cokesky [Hope] - wokal
  • Rafał "HAU" Mirocha [Dynamind] - wokal

Gardłoryki Festiwal 2023 - data, line-up, bilety

Dziewiąta edycja festiwalu Gardłoryki odbędzie się 24 czerwca 2023 w kompleksie pałacowo-parkowym Las Palace w Chociczy w województwie wielkopolskim. W sprzedaży dostępne są wejściówki w cenie 49 PLN (I pula). Cena obowiązuje do 19 marca lub wyczerpania puli.