logo
Newsy
Pol'and'Rock Festival
Flapjack
2024-03-11
Skin

Flapjack na 30. Pol'and'Rock Festival


Flapjack na 30. Pol'and'Rock FestivalFoto: Facebook / Flapjack - the band

Poznaliśmy kolejną gwiazdę jubileuszowej edycji Pol'and'Rock Festival. Skład imprezy uzupełniła kultowa formacja Flapjack, która zamknie pierwszy dzień festiwalowy na Małej Scenie. Ostatni raz kapela wystąpiła na Najpiękniejszym Festiwalu Świata w 2006 podczas 12. edycji Przystanku Woodstock.

Flapjack powstał w 1993 roku z inicjatywy Roberta “Litzy” Friedricha i Macieja ”Ślimaka” Starosty z Acid Drinkers. Drugim gitarzystą zespołu został Maciej Jahnz, z którym Litza grał w Slavoy, natomiast rolę basisty objął Jacek "Hrap-Luck" Chraplak. Do formacji dołączyli również: Marcin "Wimek" Wimońć z zespołu Squot oraz wokalista Grzegorz "Guzik” Guziński - członek Red Rooster, Ndingue oraz Homosapiens.

Muzyka Flapjack’a to połączenie trash matalu z hardore punkiem oraz rapcore’u. W czerwcu 1994 roku nakładem Metal Mind Production zespół wydał debiutancki album “Ruthless Kick”. Materiał został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez dziennikarzy jak i słuchaczy, co zaowocowało nominacją do nagrody Fryderyk w kategorii "Fonograficzny Debiut Roku”.

2 lata później ukazał się następca ”Fairplay”, natomiast rok później “Juicy Planet Eath”. Trzecia płyta spotkała się ze skrajnym odbiorem, a dodając do tego kolejne odejście ze składu Litzy, stagnację w tworzeniu oraz koncertowaniu, oraz problemy z managerem, Ślimak zadecydował zawiesić działalność zespołu. Na czwarty krążek fani Flapjack musieli poczekać aż do 2012 r., kiedy to ukazał się album ”Keep Your Heads Down”.

W styczniu 2021 roku zmarł wokalista zespołu - Guzik. Formacja, chcąc uczcić artystę, w niemalże oryginalnym składzie powróciła na scenę pod szyldem “Tribute to Guzik”, grając trzy klubowe koncerty oraz występując na festiwalu w Jarocinie i na Summer Fall Festival w Płocku. Przy okazji zespół zarejestrował kilka świeżych numerów, które ostatecznie znalazły się na wydanym we wrześniu 2023 albumie “Sugar Free”

Pol'and'Rock Festival 2024 - data, line-up

Jubileuszowa 30. edycja Pol'and'Rock Festival odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia 2024 na płycie dawnego lotniska Czaplinek-Broczyno. Wstęp na festiwal jest darmowy. Aktualny line-up w osobnym wpisie.