logo
Newsy
Gitarowy Rekord Guinnessa
2024-02-01
Skin

Electric Light Orchestra by Phil Bates & Band gwiazdą GRG 2024


Electric Light Orchestra by Phil Bates & Band gwiazdą GRG 2024

Znamy pierwszą gwiazdę tegorocznego Gitarowego Rekordu Świata. 1 maja we Wrocławiu wystąpi projekt Electric Light Orchestra by Phil Bates & Band. Ponadto gitarzysta i zarazem wokalista Phil Bates pomoże w biciu Gitarowego Rekordu i wraz z tysiącami entuzjastów tego instrumentu zagra jeden z rock’n’rollowych hitów wszech czasów. Tym samym formacja dołącza do grona klasyków rocka – zespołów Deep Purple, The Animals, Nazareth i Slade, które pomagały bić Rekiord w poprzednich latach. 

Jak komentuje Leszek Cichoński, pomysłodawca imprezy oraz dyrygent największej gitarowej orkiestry świata:

Muzyka Electric Light Orchestra podczas Gitarowego Rekordu Świata to nasz wielki powrót do klasyki gitarowego rocka. Gitarzysta Phil Bates pomoże w biciu rekordu i razem z nim zagramy jeden z największych przebojów zespołu „Rock'n Roll Is King”, utwór, który tworzył historię światowego rocka.

Niezapomniana rock’n'rollowa podróż w czasie

Działająca w latach 70. i 80. XX stulecia brytyjska grupa Electric Light Orchestra należy do największych i najważniejszych zespołów w historii muzyki rozrywkowej. Muzyka ELO, oparta na beatlesowskiej stylistyce wzbogaconej o doświadczenia Moody Blues, była bogata brzmieniowo i wykorzystywała m.in. nietypowe dla rocka instrumenty smyczkowe. 

Charakterystyczna dla stylu zespołu była odurzająca symbioza chwytliwych, energetycznych rockowych brzmień i szlachetnych klasycznych dźwięków. Grupa uległa rozpadowi, gdy jej lider, Jeff Lynne, poświęcił się działalności producenckiej i promocyjnej. Zespół jednak reaktywował się, choć już bez Lynne’a, pod nazwą Electric Light Orchestra Part II.

Projekt Electric Light Orchestra by Phil Bates & Band, który usłyszymy we Wrocławiu, powołał do życia Phil Bates, wokalista i gitarzysta grupy Electric Light Orchestra Part II oraz lider The Orchestra i Electric Light Orchestra Classic, z którymi przez dwie dekady odtwarzał magię muzyki ELO. Brytyjski wokalista, gitarzysta i producent muzyczny współpracował z takimi geniuszami, jak: Fleetwood Mac, Deep Purple, Boston, Black Sabath czy Robert Plant

Koncerty Electric Light Orchestra by Phil Bates & Band to niesamowite przeżycie - wirtuozeria i moc wybitnego zespołu na żywo oraz muzyczna i wokalna perfekcja Batesa zapewniają niezapomnianą rock’n'rollową podróż w czasie do najlepszych lat istnienia legendarnej grupy. Na setliście znajdują się takie przeboje jak: “Don't Bring Me Down”, ”Rock'n Roll Is King”, "Mr. Blue Sky" czy "Ticket To The Moon”.

Gitarowy Rekord Guinnessa 2024 - data, line-up

22 edycja Gitarowego Rekordu Guinnessa odbędzie się 1 maja na wrocławskim Rynku. Impreza jak co roku towarzyszy odbywającemu się równolegle festiwalowi 3-Majówka. W tym roku do ustanowienia nowego Rekordu potrzeba 7967 gitar plus jednej, Twojej! Więcej informacji dotyczących nadchodzącego GRG oraz 3-Majówki w osobnych wpisach.