logo
Newsy
Rock na Bagnie
Dzieciuki
2022-10-19
Skin

Dzieciuki na Rock na Bagnie XIII


Dzieciuki na Rock na Bagnie XIIIFoto: facebook.com/Dzieciuki

Poznaliśmy kolejny zespół, który wystąpi na przyszłorocznej edycji Rock na Bagnie. Do Goniądza powróci pochodząca z Grodna grupa Dzieciuki.

Istniejący od 2012 roku zespół Dzieciuki pod wpływem irish punka postanowił stworzyć swój białoruski folk-punk. Teksty w większości traktują o historii Białorusi, ale sporo też tam pijanej jazdy na rowerach. Paradoksalnie to właśnie historyczne teksty i wykorzystanie języka białoruskiego przysporzyło muzykom problemów ze strony władzy, która zakazywała zespołowi koncertów, pod pretekstem "niskiej wartości artystycznej" utworów. 

Dzieciuki nagrały jak dotąd trzy płyty. Pracę nad czwartym albumem przerwały protesty w 2020 roku i idące za nimi represje, które praktycznie zdusiły białoruską kulturę. Problemy nie ominęły także członków zespołu. Areszty, sądy, więzienia, wymuszona emigracja. Kilku członków zespołu znalazło schronienie w Warszawie gdzie, za wiedzą i zgodą tych pozostających w Białorusi, postanowili kontynuować działalność. 

Gramy aby pokazać, że żyjemy i przetrwamy!!!

Rock na Bagnie XIII - data, line-up, bilety

Trzynasta edycja festiwalu Rock na Bagnie odbędzie się w dniach 30 czerwca - 1 lipca 2023 w Goniądzu na plaży nad Biebrzą. Informacje dotyczące składu oraz biletów znajdziecie w osobnym wpisie.