logo
Newsy
Dżem
Piotr Bukartyk
2021-12-14
Skin

Dżem oraz Piotr Bukartyk uzupełniają skład 30. Finału WOŚP w Warszawie


Dżem oraz Piotr Bukartyk uzupełniają skład 30. Finału WOŚP w WarszawieFoto: facebook.com/piotr.bukartyk

W najnowszym epizodzie audycji Zaraz Będzie Ciemno prowadzonej przez Jurka Owsiaka poznaliśmy dwóch kolejnych artystów, którzy zagrają na jubileuszowym koncercie WOŚP. Skład wydarzenia uzupełniła kultowa formacja Dżem oraz Piotr Bukartyk.

Początki zespołu sięgają 1973 roku, kiedy do Adama i Beno Otrębów dołączyli Paweł Berger oraz wokalista, Ryszard Riedel. Artyści jammowali w lokalach przed przyjaciółmi, nie posługując się żadną nazwą. Nazwa Dżem narodziła się dopiero z potrzeby zapełnienia luki na plakacie. Już w 1980 nowo powstała kapela stała się niekwestionowanym muzycznym odkryciem festiwalu w Jarocinie. Dwa lata później ukazały się kawałki, które stać się miały kamieniami milowymi w karierze artystów. Mowa o wydanym w 1982 singlu "Paw" oraz absolutnym hicie wszechczasów - utworze "Whisky".

Dżem posiada na swoim koncie 16 albumów i tyle samo wydawnictw live. Pomimo zmian składu kapeli, Dżem to nadal kultowy zespół tworzący mocne kawałki, które w świetnym muzycznym stylu opowiadają o najważniejszych wartościach. Poetyckie, pełne uniwersalnej prawdy teksty o umiłowaniu wolności zapadają w pamięć, a charakterystyczne, bluesowo-rockowe brzmienie gitar i rytmiczne dźwięki perkusji definiują ponadczasowy sukces kapeli. Zespół wyznaczył kierunek rozwoju muzyki rockowej w Polsce i stał się wzorem kapeli rockowej dla pokoleń fanów muzyki.

Piotr Bukartyk to kompozytor, piosenkarz, gitarzysta, radiowiec i konferansjer, którego muzyczna podróż rozpoczęła się w latach 80-tych od udziału w konkursach i turniejach piosenki autorskiej (m.in. Festiwal w Opolu, współpraca z kabaretem Pod Egidą).

W 1997 roku ukazał się debiutancki krążek "Szampańskie wersety”, który przyniósł muzykowi niespodziewaną nominację do Fryderyka w kategorii...dance i techno. Spytacie się, ale jak to? Wokalista rockowy i techno? Otóż wynika to z faktu, iż na płycie znalazło się 11 utworów parodiujących różne gatunki muzyczne. 

Do tej pory Piotr Bukartyk wydał 10 albumów studyjnych i jeden krążek nagrany live. Artysta nie tylko pisze i wykonuje swoje piosenki, ale też tworzy teksty dla innych artystów. Jego utwory wchodzą w repertuar artystów takich jak Varius Manx, Mieczysław Scześniak czy Andrzej Krzywy. Ponadto od 11 lat Piotr Bukartyk prowadzi warsztaty muzyczne na Pol'and'Rock Festival (ex Przystanek Woodstock) w ramach Akademii Sztuk Przepięknych.

30. Finał WOŚP - termin, line-up

30. Finał WOŚP odbędzie się się 30 stycznia 2022 roku. Nadchodzące wydarzenie poświęcone będzie ratowaniu wzroku dzieci. Orkiestra zagra na rzecz zakupu najnowocześniejszych urządzeń dla okulistyki dziecięcej. 

Jak co roku sercem Finału będzie Warszawa oraz towarzyszące imprezie koncerty pod Pałacem Kultury i Nauki. To właśnie tam powstanie scena, na której wystąpią zaproszeni goście. Aktualny line-up wygląda następująco:

  • IRA
  • Kwiat Jabłoni
  • LemON
  • De Mono
  • Happysad
  • Sorry Boys
  • Dżem
  • Piotr Bukartyk

Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Wkrótce kolejne informacje.