logo
Newsy
3-Majówka
2023-02-10
Skin

Dirty Shirt na festiwalu 3-Majówka 2023


Dirty Shirt na festiwalu 3-Majówka 2023Foto: Facebook / Dirty Shirt

Organizatorzy festiwalu 3-Majówka ogłosili kolejnego wykonawcę. Tym razem skład wrocławskiej imprezy uzupełniła folk-metalowa kapela Dirty Shirt. Zespół wystąpi 2 maja.

Dirty Shirt łączy ze sobą siłę ciężkiego metalu z energią i pasją słowiańskiej muzyki ludowej oraz bogactwem inspiracji płynących z world music. Powszechnie uznawany za jeden z najoryginalniejszych zespołów wywodzących się z Europy Wschodniej, Dirty Shirt święci triumfy na międzynarodowych festiwalach. Kapela dała się poznać m.in. podczas dwóch ostatnich edycji Pol'and'Rock Festival.

Zespół powstał w 1995 roku na północy Transylwanii, w Rumunii. Muzykę Dirty Shirt określa się jako crossover folk metal, jednak w twórczości kapeli można odnaleźć znacznie więcej wyjątkowych inspiracji. Podstawą brzmienia jest surowy ciężki metal, który ożywiają tradycyjne dźwięki muzyki ludowej. Muzycy inspirują się też brzmieniem world music, łącząc elementy muzyki country, reggae, czy muzyki etnicznej z muzyką industrialną, a nawet łagodnym kołysaniem funku. 

Kawałki Dirty Shirt, niezależnie od tego, czy nagrane w języku angielskim, czy po rumuńsku, są pełne energii, chwytliwe, pełne mocy i przypadają do gustu bardzo szerokiej publiczności. Na czele zespołu stoi dwóch wokalistów, których charakteryzuje zupełnie odmienny styl: Dan "Rini" Crăciun odpowiada za tradycyjny, melodyjny śpiew, podczas gdy screaming i heavy metalowy wokal to domena Roberta Rusza. Skrzypce i inne folkowe instrumenty doskonale pasują do ciężkich perkusyjnych solówek czy drapieżnych gitarowych riffów. 

3-Majwówka 2023 - data, line-up, bilety

Kolejna edycja festiwalu 3-Majówka odbędzie się w dniach 30 kwietnia - 2 maja 2023 przy kompleksie Hali Stulecia we Wrocławiu. Aktualny line-up z podziałem na dni oraz informacje dotyczące biletów, jak i te dotyczące Gitarowego Rekordu Guinnessa, znajdziecie w osobnych wpisach.