logo
Newsy
Rock na Bagnie
Dezerter
2021-12-22
Skin

Dezerter na Rock na Bagnie 2022


Dezerter na Rock na Bagnie 2022Foto: facebook.com/RockNaBagnieofficial

Poznaliśmy kolejną gwiazdę przyszłorocznej edycji festiwalu Rock na Bagnie. Organizatorzy poinformowali, że z początkiem lipca do Goniądza zawita ikona polskiego punk rocka - zespół Dezerter.

Grupa powstała w maju 1981 r. z inicjatywy uczniów warszawskiego technikum elektronicznego: Krzysztofa Grabowskiego (perkusja, teksty) oraz Roberta “Robala” Materę (muzyka, gitara, głos). Kapela przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter formacja nagrała swój pierwszy singiel ”Ku przyszłości” (1983). W 1985 r. ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: “Fala” i “Jak punk to punk”

Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock'n'Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera “Underground Out Of Poland” oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju – ”Kolaboracja”. Rok 1989 to premiera albumu “Kolaboracja II”, natomiast 1990 – ”Wszyscy przeciwko wszystkim" (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.

Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. “Blasfemię” (1992), “Ile procent duszy?” (1994), ”Mam kły mam pazury” (1996), “Ziemia jest płaska” (1997). W XXI w. ukazały się trzy studyjne albumy: ”Nielegalny zabójca czasu” (2004); “Prawo do bycia idiotą” (2010), który został doceniony wyjątkowo nie tylko przez słuchaczy, ale i przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz ”Większy zjada mniejszego” (2014). Zespół aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) oraz w Stanach Zjednoczonych.

Rock na Bagnie XII - termin, bilety, line-up

Rock na Bagnie XII odbędzie się w dniach 1-2 lipca 2022 w Goniądzu w powiecie monieckim. Aktualny skład festiwalu oraz informacje dotyczące karnetów znajdziecie tutaj. Wkrótce kolejne informacje.