logo
Newsy
Gostyńskie Rockowania Festival
Dezerter
2021-12-06
Skin

Dezerter gwiazdą Finału Gostyńskich Rockowań 2022


Dezerter gwiazdą Finału Gostyńskich Rockowań 2022Foto: dezerter.com

Organizatorzy festiwalu Gostyńskie Rockowania ogłosili gwiazdę wieczoru finałowego koncertu przeglądu. Przypomnijmy, że pod koniec stycznia odbędą się dwa eliminacyjne koncerty, w których weźmie udział 20 zespołów z Polski, zaś do ścisłego finału przejdzie szczęśliwa szóstka. Więcej na temat etapów przyszłorocznych Rockowań przeczytacie tutaj

Dezerter zagra w GOK “Hutnik” 

Tradycją stało się, że oprócz kapel biorących udział w przeglądzie, na scenie Gostyńskiego Ośrodka Kultury “Hutnik” zaprezentuje się również gwiazda wieczoru. Tę poznaliśmy dzisiaj, a jest nią legenda polskiej sceny punk rock - grupa Dezerter. Koncert odbędzie się 26 lutego 2022 podczas Finału Gostyńskich Rockowań.

Zespół został założony w maju 1981 r. przez uczniów warszawskiego technikum elektronicznego: Krzysztofa Grabowskiego (perkusja, teksty) oraz Roberta “Robala” Materę (muzyka, gitara, głos). Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter kapela nagrała swój pierwszy singiel ”Ku przyszłości” (1983). W 1985 r. ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: “Fala” i “Jak punk to punk”

Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock'n'Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera “Underground Out Of Poland” oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju – ”Kolaboracja”. Rok 1989 to premiera albumu “Kolaboracja II”, natomiast 1990 – ”Wszyscy przeciwko wszystkim" (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.

Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. “Blasfemię” (1992), “Ile procent duszy?” (1994), ”Mam kły mam pazury” (1996), “Ziemia jest płaska” (1997). W XXI w. ukazały się trzy studyjne albumy: ”Nielegalny zabójca czasu” (2004); “Prawo do bycia idiotą” (2010), który został doceniony wyjątkowo nie tylko przez słuchaczy, ale i przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz ”Większy zjada mniejszego” (2014). Zespół aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) oraz w Stanach Zjednoczonych.