logo
Newsy
ZEW się budzi Festiwal
Dezerter
4 Szmery
WU-HAE
2022-12-17
Skin

Dezerter, 4 Szmery oraz WU-HAE na ZEW się budzi Festiwal 2023


Dezerter, 4 Szmery oraz WU-HAE na ZEW się budzi Festiwal 2023Foto: Facebook / Dezerter

Organizatorzy ZEW się budzi Festiwal ogłosili ostatnio aż trzy kapele, które na przełomie kwietnia i maja zawitają do Ustrzyk Dolnych. Line-up imprezy uzupełniły następujące zespoły:

Dezerter

Dezerter powstał w maju 1981 r. z inicjatywy uczniów warszawskiego technikum elektronicznego: Krzysztofa Grabowskiego (perkusja, teksty) oraz Roberta “Robala” Materę (muzyka, gitara, głos). Kapela przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter formacja nagrała swój pierwszy singiel ”Ku przyszłości” (1983). W 1985 r. ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: “Fala” i “Jak punk to punk”.

Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock'n'Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera “Underground Out Of Poland” oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju - ”Kolaboracja”. Rok 1989 to premiera albumu “Kolaboracja II”, natomiast 1990 - ”Wszyscy przeciwko wszystkim" (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.

Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. “Blasfemię” (1992), “Ile procent duszy?” (1994), ”Mam kły mam pazury” (1996), “Ziemia jest płaska” (1997). W XXI w. ukazały się trzy studyjne albumy: ”Nielegalny zabójca czasu” (2004), “Prawo do bycia idiotą” (2010), który został doceniony wyjątkowo nie tylko przez słuchaczy, ale i przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010 oraz ”Większy zjada mniejszego” (2014). Zespół aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) oraz w Stanach Zjednoczonych.

4 Szmery

4 Szmery to polski zespół rockowy, specjalizujący się w wykonywaniu kompozycji legendarnego AC/DC. Na początku swojej działalności grupa tworzyła własne kompozycje z silnymi wpływami AC/DC, by z czasem pozostać wiernym "odtwórcą" utworów z dyskografii swoich idoli. 

W przeciwieństwie do większości zespołów tego typu, 4 Szmery celowo zrezygnowały z "przebierania" się za muzyków AC/DC, opierając swoja jakość na brzmieniu i charyzmatycznym wokaliście, który umiejętnie łączył w swoim śpiewaniu walory Bona Scotta z krzykliwym wokalem Briana Johnsona.

WU-HAE

WU-HAE to polski zespół założony w 1999 r. w Nowej Hucie. Pomysłodawcami oraz założycielami grupy są wokaliści Marcin Bzyk - Bąk i Marcin Guzik. Pierwszy oficjalny album WU-HAE  "Życie na raty” został wydany w 2006 roku przez Metal Mind Productions. Krążek był nominowany do nagrody Superjedynki 2007 w kategorii Płyta Roku - Rock. 6 lipca 2007 WU-HAE na zaproszenie grupy KORN wystąpiło jako support podczas ich koncertu w katowickim Spodku.

Lata 2008 - 2009 były również czasem pracy muzyków WU-HAE oraz zaproszonych gośćmi m.in. Maciej Maleńczuk, Grzegorz Markowski, Olaf Deriglasoff, Paweł Mąciwoda, oraz Piotr Wróbel  nad koncepcyjnym albumem "Opera Nowohucka” (2009). roku. Krążek został stworzony z myślą o 60. rocznicy powstania Nowej Huty. Ponadto album został wydany w nowatorski sposób na nośniku pendrive, umieszczonym w metalowej puszce.

W 2013 roku ukazał się album “Poeci Wyklęci”, na którym zespół wykorzystał wiersze polskich poetów wyklętych, zwanych także przeklętymi. ”Poeci wyklęci” odcisnęli piętno na formacji. Grupa zagrała kilka pojedynczych koncertów, zaś w wyniku traumy skład został rozwiązany.

Po długiej nieobecności na scenie muzycznej w 2018 roku zespół WU-HAE  w nowo skompletowanym składzie rozpoczął pracę nad nowym materiałem. W 2019 r. ukazała się płyta “Dziki kraj”.

ZEW się budzi Festiwal 2023 - data, line-up, bilety

Czwarta edycja ZEW się budzi Festiwal odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 1 maja 2023 w Ustrzykach Dolnych. Więcej informacji w osobnym wpisie.