logo
Newsy
Rockowizna Festiwal
Coma
2024-03-05
Skin

Coma powraca! Zespół wystąpi na Rockowizna Festiwal 2024


Coma powraca! Zespół wystąpi na Rockowizna Festiwal 2024Foto: Facebook / COMA

Organizatorzy Rockowizna Festiwal ogłosili kolejny zespół. Skład imprezy uzupełnia formacja Coma, która po latach przerwy powraca z paroma koncertami. Kapela wystąpi podczas wszystkich trzech wydarzeń spod szyldu Rockowizny tj. w Gdańsku, Poznaniu i Krakowie.

Grupa powstała w 1998 roku w Łodzi z inicjatywy gitarzysty Dominika Witczaka i perkusisty Tomasza Stasiaka, obaj występujący wcześniej w grupie Ozoz. Niedługo po tym szeregi zespołu uzupełnił basista Rafał Matuszak, a następnie gitarzysta Wojciech Grenda i wokalista Piotr Rogucki. Pod koniec 2003 roku Coma podpisała kontrakt z wytwórnią BMG Poland, której nakładem ukazał się debiutancki krążek “Pierwsze Wyjście z Mroku”

Na przestrzeni lat zespół Coma otrzymała wiele cenionych nagród przemysłu muzycznego, jak chociażby pierwsze miejsce na Festiwalu w Węgorzewie (2004), statuetkę Fryderyka w kategorii "Album Roku - Rock" za płytę "Pierwsze wyjście z mroku", Fryderyka w kategorii "Grupa Roku 2006", a także nagrodę publiczności Przystanku Woodstock - "Złotego Bączka” za rok 2014. Jako jedyny łódzki zespół rockowy przez 20 tygodni grupa nie opuszczała pierwszego miejsca na liście przebojów Radia Łódź.

Ostatni album, zawieszenie, wybory i obiecany powrót

Coma ma na swoim koncie osiem albumów studyjnych, spośród których ostatni “Sen o 7 szklankach” ukazał się 15 marca 2019 roku. Tego samego roku we wrześniu zespół niespodziewanie zawiesił działalność. Rogucki jednak nie zszedł ze sceny, a połączył siły z Kubą Karasiem [The Dumplings], tworząc tym samym muzyczny duet Karaś/Rogucki. Co zaś się tyczy reszty chłopaków z Coma, to panowie dogadali się z raperem Marcinem “abradAba” Marteną [Kaliber 44], powołując do życia projekt Ka$hell.

12 października 2023 Coma udostępniła na swoim profilu na Facebook post, motywując do wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych, które odbyły się trzy dni później. Zespół ogłosił, że jeżeli frekwencja przekroczy 62%, to w drugiej połowie 2024 roku kapela powróci, aby zagrać kilka koncertów. Ta finalnie wyniosła 74,38%, a Coma dotrzymała słowa i w sierpniu panowie zagrają trzykrotnie w ramach tegorocznej Rockowizny.

Rockowizna Festiwal 2024 - daty, line-up, bilety

Tegoroczna Rockowizna Festiwal to seria trzech wydarzeń, które odbędą się w następujących terminach

  • 09-10 sierpnia 2024 - Gdańsk - Polsat Plus Arena
  • 22-24 sierpnia 2024 - Poznań- Port Lotniczy Poznań-Ławica
  • 30-31 sierpnia 2024 - Kraków - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Na scenie usłyszymy m.in. zespoły: Kult, Royal Republic, Łydka Grubasa, The Bill, Pull The Wire, czy Dirty Shirt (ten ostatni tylko w Poznaniu). aktualny line-up oraz informacje o biletach dostępne w osobnym wpisie.