logo
Newsy
Gardłoryki Festiwal
Closterkeller
2024-02-29
Skin

Closterkeller otwiera line-up 10. edycji Gardłoryki Festiwal


Closterkeller otwiera line-up 10. edycji Gardłoryki FestiwalFoto: Facebook / Gardłoryki Festiwal

Przyszedł czas na pierwsze ogłoszenie dotyczące jubileuszowej edycji festiwalu Gardłoryki. Skład wydarzenia otwiera warszawska formacja Closterkeller, która w tym roku świętuje 25-lecie wydania płyty “Graphite”.

Closterkeller powstał w styczniu 1988 roku w Warszawie z inicjatywy trojga ludzi zafascynowanych estetyką gotycką i muzyką cold wave: Przemysława Gurynia (klawisze), Jacka Skirucha (gitara elektryczna) oraz Anny Kumali, z domu Sabiniewicz, znanej szerszemu gronu jako Anja Orthodox (wokal) - "pierwszej damy polskiego metalu i gotyku". Przez wszystkie lata działalności zespół przechodził liczne transformacje w składzie, ale to właśnie obdarzona dynamicznym głosem, charyzmą i manierą wokalną Anja pozostaje jedynym, niezmiennym członkiem Closterkeller aż po dziś dzień.

Od czasów debiutu, czyli premiery albumu "Pure" (1990), muzyka Closterkeller przeszła ewolucję od chorych, zimnofalowych brzmień, poprzez flirt z ciężkim metalem do psychodelicznego, nieco "zakręconego" pop-rocka z elementami gotyku. Teksty piosenek cechuje mroczna i pełna metafor poezja śpiewana, co stało się jednym z największych atutów twórczości grupy.

W ciągu ponad 30 letniej kariery kapela wypracowała swój własny, łatwo rozpoznawalny, charakterystyczny styl, trafiając tym samym w gusta szerokiego grona odbiorców. Łącznie  Closterkeller wydał dziesięć albumów studyjnych, zaś tym najbardziej kluczowym w historii zespołu okazał się być wydany w 1993 roku krążek "Violet". Dyskografię zamyka wydana w 2017 płyta "Viridian".

Gardłoryki Festiwal 2024 - data, line-up, bilety

Dziesiąta edycja festiwalu Gardłoryki odbędzie się w dniach 14-15 czerwca 2024 w kompleksie pałacowo-parkowym Las Palace w Chociczy w województwie wielkopolskim. 

Wkrótce kolejne ogłoszenia oraz informacje o biletach.