
Foto: Facebook / Bloodstock Metal 2 The Masses
29 marca 2025 w Opolu w klubie Wyjście Awaryjne odbędzie się kolejny koncert półfinałowy tegorocznej edycji konkursu Bloodstock Metal 2 The Masses Polska!
Tego dnia o miejsce w line-upie na legendarnym Bloodstock Festival powalczą:
- Lunacy
- Pray For Plagues
- Blade Storm
- Virya
- The Cold Memories
Lunacy to warszawski groove-prog-death, powstały z inicjatywy Leszka Gołunskiego (perkusja) i Piotra Dobrowolskiego (gitara). W 2020 roku zespół wydał EP-kę "Cold Reboot", która komentuje otaczającą rzeczywistość; postępującą izolację, digitalizację i zagubienie. Rok 2023 to z kolei wydany przez Till We DIY Records debiutancki longplay "Disconnection", a także zorganizowana samodzielnie trasa z zaprzyjaźnionym Sun No More. Lunacy występował m.in. u boku Trauma, Aterra, Symbolical, Chainsword, Sphere, Kontagion, Unborn Suffer oraz fińskiego Agarwaen.
Lunacy to obłęd zarówno tekstowo jak i muzycznie, łączenie różnych styli ekstremalnej muzyki z delikatnymi nutami funku lub jazzu.
Pray For Plagues powstał w 2022 roku z połączenia różnych stylów współczesnej, szerokopojętej muzyki corowej. Zespół uwielbia łączyć spokojne, melodyjne, wręcz balladowe melodie z mocnym metalowym, przesterowanym uderzeniem przy użyciu niskostrojonych instrumentów, syntezatorów, chórków, czystych wokali oraz rozmaitych krzyków. W maju 2024 roku ukazało się debiutanckie EP wrocławskiego kwartetu, zatytułowane “My Hands Are Tied”.
Blade Storm powstał w czerwcu 2019 roku, wykonujący oldschoolowy heavy speed metal. W skład zespołu wchodzą muzycy z dużym bagażem muzycznym. Wokalista spędził na deskach scenicznych wiele godzin swego życia w kilku wcześniejszych bandach. Basista - dynamit pełen pomysłów i energii, natomiast gitarzyści oraz perkusista to członkowie legendarnego death metalowego Lewiatan (Leviathan), który grał w latach 90’.
Virya powstała w 2023 roku z inicjatywy dwóch doświadczonych gitarzystów: Wojciecha Batora i Harshy Dasari oraz perkusisty Jakuba Dąbrowskiego, którzy zamiast powielać utarte schematy, postanowili wprowadzić nowe podejście, łącząc modern metalcore z nieoczywistymi wpływami spoza świata metalu. Ich połączenie siły, techniki i emocji przywodzi na myśl takie zespoły jak Architects, Tesseract czy Twelve Foot Ninja, choć muzyka Virya wciąż idzie własną, niepowtarzalną drogą.
Po pewnym czasie drogi z Harshą się rozeszły, natomiast do zespołu dołączył Marek Bienias (wokal), którego energia na scenie i mocny, charakterystyczny głos wprowadziły jakość zespołu na nowy poziom. W 2024 roku dołączył basista Lubomyr Kosakovsky, kompletując skład i wnosząc jeszcze więcej ciężaru do brzmienia zespołu. 14 listopada 2024 zespół wydał debiutancką EP-kę “From The Ashes”.
Nazwa Virya oznacza nie tylko pozytywną energię i determinację, ale jest też manifestem zespołu – przekonaniem, że każdy koncert to nie tylko muzyczne przeżycie, ale prawdziwe katharsis, które ma wyzwalać energię i moc w publiczności. W ich muzyce słychać echa zmagań z trudami codzienności, ale również niesłabnącą wolę walki i wiarę w sprawczość każdego człowieka. No pain, no gain.
Zespół The Cold Memories powstał w zeszłym roku. W skład zespołu wchodzą doświadczeni muzycy jak zupełnie nowe twarze. Założycielem zespołu jest gitarzysta Maciej Rosik oraz basista Paweł Dudziak (ex The Sixpounder, ex Ziemia Zakazana). Wokalistą jest Jakub Łysejko, perkusja Jan Jarząbek i na drugiej gitarze Marek Bączkowski. Zespół eksperymentuje w metalu z elektroniką. Brzmienie zespołu można określić jako rasowe, niepowtarzalne i bardzo nowoczesne. Debiutancki album, nad którym zespół pracuje będzie zawierał bardzo zaszczytny feat - w utworze pt. “Breathless” usłyszymy Tomasza ”Lipę” Lipnickiego, znanego z takich formacji jak Illusion czy Lipali.
Jako gość specjalny wystąpi Misscore - polski zespół rockowy założony przez wokalistkę Natalię Rygiel. Laureaci głównej nagrody Żubrowiska 2022, KozAll Music Festiwal, Soundela Festiwal 2024,, Error Festiwal, nagrody Radia Opole podczas Tarnogrania, nagrody publiczności Gostyńskich Rockowań oraz Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel Gitarowych w Mosinie, finaliści Bloodstock Metal 2 Masses Festival. Uznani za zjawisko we wrześniowym wydaniu magazynu Teraz Rock oraz wyróżnieni w plebiscycie “Nadzieja Tu” Teraz Rock na rok 2024. Członkowie to czterokrotni stypendyści Marszałka Województwa Opolskiego, a płyta ”Drown” z 2024 roku wydana została pod jego patronatem honorowym.
"Drown” to efekt wieloletniej pracy, debiut i podsumowanie doświadczenia muzyków, pomyłki, marzenia, koszmary i przeszłość podkreślona grubą kreską. Wszystkie piosenki zostały nagrane, zmiksowane oraz wyprodukowane we własnym studiu nagraniowym, prowadzonym przez basistę Mateusza Dźwigałę. W zeszłym roku zespół zagrał jako support szwedzkiego zespołu Smash Into Pieces z ramienia Live Nation Polska.
Bilety w sprzedaży.