logo
Koncerty
Bloodstock Metal 2 The Masses
2024-03-23
Skin

Bloodstock Metal 2 The Masses Polska 2024: eliminacje Kraków


Bloodstock Metal 2 The Masses Polska 2024: eliminacje KrakówFoto: bloodstock.uk.com

Festiwal Bloodstock w Krakowie! Krajowe eliminacje do festiwalu Bloodstock toczą się pełną parą. Jeden z koncertów odbędzie się 27.04.2024 r. na scenie krakowskiego Garage Pubu. Cztery młode zespoły toczyć będą pojedynek, którego stawką będzie szansa wyjazdu na jedną z największych imprez heavy rockowych open air w Europie. Gośćmi specjalnymi wieczoru będą: Dymna Lotva i Kalt Vindur.

W tym roku polskie eliminacje, odbywające się jak zawsze pod szyldem Bloodstock Music To The Masses, mają szeroką formułę. Od grudnia przyjmowane są zgłoszenia video zespołów ubiegających się o wyjazd na festiwal. Równolegle na scenach klubowych w całym kraju toczą się koncerty eliminacyjne. Jak wyjaśnia Marcin Zarudzki, organizator cyklu – 

Chcemy w ten sposób dać szansę jak największej liczbie młodych kapel. Jury ma jednak niełatwe zadanie, bo poziom naszej młodej sceny metalowej bardzo się podniósł. 

Po każdym koncercie jurorzy wybierają jedną kapelę. Laureaci spotkają się w dwudniowym półfinale zaplanowanym na 10-11 maja. Tam wybrane będą zespoły, które bezpośrednio, w wielkim finale (1 czerwca, chorzowska Leśniczówka) zmierzą się o prawo wyjazdu na Bloodstock. Zwycięzca zagra na scenie młodych talentów. 

Bloodstock Open Air to jeden z największych rockowo-metalowych festiwali plenerowych w Europie. Każdego roku w sierpniu odbywa się w pobliżu angielskiej miejscowości Derby. Występują tam prawdziwe gwiazdy ostrej muzyki, w tegorocznej edycji m.in. Architects, Opeth, Amon Amarth, Carcass czy Deicide. Dla każdej z młodych grup pojawiających się na scenie festiwalowych debiutów to duża szansa na zaistnienie w świadomości fanów i całej branży muzycznej. 

Jakie formacje powalczą o wyjazd na Bloodstock w Krakowie? Arthemore to miejscowa, modern metalowa formacja, złożona z doświadczonych muzyków, stawiająca na drapieżność kobiecych wokali. Reprezentujący lokalne środowisko Asperatus określa swoją muzykę mianem heavy and groovy death metal. Inverne to również reprezentant gospodarzy, grający melodyjny i progresywny death metal z wpływami gothic.  Oryginalny, bo występujący w międzynarodowym składzie Thus It Ends (Ukraina, Brazylia, Polska) ma swoją siedzibę w Łodzi i gra metalcore. W tak zróżnicowanym składzie na pewno znów trudno będzie wybrać zwycięzcę.

Gdy jurorzy ogłoszą już swój werdykt, na scenie w Garage Pubie zjawią się goście specjalni. Kalt Vindur nazywa swą surową, agresywną muzykę mianem subcarpathian black metal, zdobywając coraz większe rzesze oddanych sobie słuchaczy. Dymna Lotva ma ciekawą historię bo duet ten powstał na Białorusi. Muzycy zostali zmuszeni do ucieczki przed rządzącym reżimem – najpierw na Ukrainę, a następnie do Polski, gdzie zespół został reaktywowany. Grają chwytliwą mieszankę doom i post black metalu ze słowiańskim folkiem.

Zgłoszenia zespołów na koncerty Bloodstock Music 2 The Masses przyjmowane będą do 1 maja. Trzy dni później ostatnia runda eliminacji rozegrana zostanie w Warszawie. Natomiast w ścisłym finale, 1 czerwca na scenie Leśniczówki (tam gwiazdą będzie legendarny Master), zwycięzcę cyklu wybierze międzynarodowe grono jurorów, z udziałem prawdziwych sław metalowej muzyki.