logo
Koncerty
Bloodstock Metal 2 The Masses
2024-03-22
Skin

Bloodstock Metal 2 The Masses Polska 2024: eliminacje Bielsko-Biała


Bloodstock Metal 2 The Masses Polska 2024: eliminacje Bielsko-BiałaFoto: bloodstock.uk.com

Festiwal Bloodstock w Bielsku-Białej! Klub Rude Boy jest już znany w całej Polsce z niebanalnych imprez dedykowanych ostrej, metalowej muzyce. Tym razem na jego scenie odbywać się będą krajowe eliminacje do festiwalu Bloodstock – jednego z największych wydarzeń plenerowych w Europie. Do Bielska-Białej zawita pięć zespołów konkursowych, a w roli gości specjalnych zagrają: Czort oraz Kalt Vindur.

Koncert zaplanowano na piątek 26.04.2024 r. Eliminacje polskiego cyklu Bloodstock Music 2 The Masses odbywają się już od grudnia. Równocześnie przyjmowane są wciąż zgłoszenia zespołów, które można składać aż do maja. Międzynarodowe jury wybiera i nominuje (sukcesywnie, spośród nadsyłanych zgłoszeń) kapele do występów na klubowych scenach w kolejnych miastach. To pozwoli wybrać uczestników koncertu półfinałowego, gdy wskazane zostaną zespoły, które zaprezentują się podczas wielkiego finału: 1-go czerwca, na scenie chorzowskiego klubu Leśniczówka.

Kto powalczy w Bielsku o awans do krajowego półfinału? Aversja, łącząca w swej muzyce inspiracje metalowo-rockowo-gotyckie, startuje w eliminacjach po ubiegłorocznym niepowodzeniu. Stołeczny Leash Eye to doświadczona załoga, reprezentująca barwy stoner i southern rocka. Semprah od pięciu lat działa na Śląsku, reprezentując barwy tutejszego female-fronted death metalu. Waśń, jak może wskazywać sama nazwa, wpisuje się w mocno rozwijający się nurt post-black.  Wreszcie gliwicki Yllgen, do heavy metalowej definicji przyłączający groove, nisko strojące gitary i kobiecy wokal. 

Jedno jest pewne: zróżnicowanie metalowych odcieni sprawia, że na scenie klubu Rude Boy tego wieczora z pewnością nie będzie nudno. Gdy po występach kapel konkursowych jury wskaże zwycięzcę, przyjdzie pora na występy zaproszonych gości. Kalt Vindur nazywa swą surową, agresywną muzykę mianem subcarpathian black metal, zdobywając coraz większe rzesze oddanych sobie słuchaczy. Wśród wysoko ocenianych przedstawicieli nowej fali krajowej sceny black znajduje się także Czort, hołdujący jednakże nieco bardziej melodyjnej stylistyce.

Czym dla młodych zespołów jest występ na Bloodstock? Ten festiwal to jedna z największych na kontynencie, letnich imprez plenerowych dedykowanych ciężkiej muzyce. Każdego roku w sierpniu odbywa się w pobliżu angielskiej miejscowości Derby. Występują tam prawdziwe gwiazdy ostrej muzyki, w tegorocznej edycji m.in. Architects, Opeth, Amon Amarth, Carcass czy Deicide. Zwycięzca polskich eliminacji będzie zaproszony na scenę młodych talentów, dającą  szansę występu nie tylko dla wielotysięcznej publiczności, ale też przed gronem międzynarodowych ekspertów. 

Eliminacje Bloodstock odbywają się w naszym kraju od ośmiu lat, powróciły rok temu po przerwie, spowodowanej pandemią. Wówczas, po cyklu eliminacji, zwyciężył metal-core’owy zespół bHP. Kto wygra tym razem? Przekonamy się 1 czerwca!