logo
Newsy
Batushka [Krzysztof Drabikowski]
Frozen Sun Fest
2022-12-27
Skin

Batushka otwiera line-up Frozen Sun Fest 2023


Batushka otwiera line-up Frozen Sun Fest 2023

From Today Bookings ogłosił pierwszą gwiazdę przyszłorocznej edycji Frozen Sun Fest. Line-up festiwalu otwiera black metalowa formacja Batushka dowodzona przez pierwotnego założyciela, Krzysztofa Drabikowskiego.

Batushka zadebiutowała na metalowej scenie w 2015 roku albumem "Litourgiya" jako połączenie black metalowego łojenia z tekstami o tematyce prawosławnej. Taki mix okazał się być strzałem w dziesiątkę, a grupa dość szybko zaskarbiła sobie rzeszę oddanych fanów. Pikanterii dodawał fakt, że o samym zespole, który pojawił się dosłownie znikąd, wiedziano w zasadzie niewiele. Wiadomym było jedynie to, że skład zespołu tworzą muzycy z wieloletnim stażem.

Sukces debiutanckiego albumu sprawił, że Batushka zaczęła być zaprasza na europejskie festiwale (m.in. Brutal Assault, Summer Breeze), zaś na polskiej ziemi kapela zaliczyła udaną trasę u boku Behemoth oraz autorską “I Pielgrzymkę Polską” z udziałem zespołów Obscure Sphinx i Entropia. Kariera Batushki nabrała rozpędu i na tamten moment raczej nikt nie spodziewał się, że cokolwiek będzie w stanie zatrzymać ten rozpędzony walec.

Pod koniec 2018 roku gruchnęła informacja o rozpadzie Batushki. Nastąpiła wielka schizma, zaś zespół podzielił się na dwa osobne, lecz bliźniaczo brzmiące byty: jeden dowodzony przez Krzysztofa Drabikowskiego (gitarzysta oraz oryginalny pomysłodawca zespołu), a drugi przez Bartłomieja Krysiuka (wokal). 

Oba projekty istnieją do teraz i każdy z nich poszedł własną drogą. W 2019 r. Batushka Krysiuka wypuściła album zatytułowany “Hospodi”. natomiast jakiś czas później ukazał się krążek Batushki Drabikowskiego pt. “Panihida”.

Frozen Sun Fest 2023 - data, line-up, bilety

Druga edycja Frozen Sun Fest odbędzie się 24 czerwca 2023 w warszawskim klubie Progresja. Aktualne info o składzie i biletach w osobnym wpisie.