logo
Koncerty
Decapitated
Moyra
2023-02-27
Skin

40-lecie klubu Leśniczówka [DATA, LINE-UP]


40-lecie klubu Leśniczówka [DATA, LINE-UP]Foto: Facebook / Leśniczówka Rock'n'Roll Cafe

Leśniczówka to jeden z najstarszych klubów muzycznych w Polsce. Latem 1984 roku, po kilku latach remontu, opuszczone i zapomniane miejsce zaszyte w parkowej głuszy ożyło jako Dom Pracy Twórczej Śląskiego Jazz Clubu i szybko stało się przystanią dla niepokornych sztuk różnych Muz. Swój poligon miał tu przez pewnie czas lubelski Teatr Wizji i Ruchu, Jerzy Bińczycki realizował swą etiudę “Gołębiarz”, a wnętrza klubu i okolice wykorzystywali w swych filmach Kazimierz Kutz i Janusz Kidawa oraz autorzy teledysków.

Po kilku latach chudych, związanych z odejściem pierwszego szefa klubu, Zbigniewa Gocka, na nowo Leśniczówka ożyła w 1992 roku, gdy pieczę nad nią przejął Leszek Winder. Nowy właściciel konsekwentnie zaczął wprowadzać zasadę organizowania żywych koncertów w weekendy. W piątki – jamsessions, w soboty koncerty. I tak jest do dziś. Nie ma takiego drugiego miejsca nie tylko na Śląsku, gdzie już przez dobrych kliku lat gra się tak regularnie. M.in. w Leśniczówce powstała Bluesowa Płyta Roku 1997 Jana “Kyksa” Skrzeka “Modlitwa bluesmana w pociągu”, a ostatni swój występ, po wyrzuceniu z grupy Dżem, dał Ryszard Riedel

Leśniczówka to miejsce, w którym muzycy-amatorzy mogą dokonać nagrań swoich koncertów. Klub jest samofinansujący się, bo w soboty muzycy grają wyłącznie za wpływy z biletów. Zagrać może każdy akceptujący ten warunek oraz twarde kryterium: profesjonalizm okazujący szacunek dla bluesowej tradycji. Kolejka do grania, zdarza się, jest i paromiesięczna. 

W chwili obecnej na działalność klubu składają się koncerty, wystawy, wernisaże, przedstawienia teatralne i taneczne, projekcje filmów, jak i cała szeroko pojęta działalność kulturalna promująca zarówno wydarzenia o wydźwięku artystycznym jak i historycznym.

40-lecie klubu Leśniczówka - data, line-up

24 czerwca 2023 odbędzie się urodzinowy koncert klubu Leśniczówka w Chorzowie. Bilety dostępne są na platformie GoOut.

Obchodom towarzyszyć będzie srogi łomot na Letniej Scenie, na której wystąpią następujące zespoły:

Decapitated

Tej ekipy szerzej żadnemu szanującemu się fanowi death metalu w Polsce przedstawiać nie trzeba. Pochodzący z Krosna, Decapitated zachwyca swoją muzyką od ponad dwóch dekad. Są jedną z kilku polskich kapel metalowych, których nazwę znają i szanują pod każdą szerokością geograficzną. Vogg, który w 2009 roku zdecydował się reaktywować zespół, dwa lata po tragicznej śmierci brata Vitka, jest muzykiem nieustannie poszukującym. Dlatego też, choć techniczny death metal jest ciągle ważnym fundamentem ich stylu, w muzyce Decapitated słychać obecnie również echa thrashu i groove metalu.

Do tej pory ekipa z Krosna wypuściła osiem albumów. Dyskografię zamyka ubiegłoroczna płyta “Cancer Culture”, na której pojawili się: Robb Flynn z Machine Head oraz Tatiana Shmailyuk z Jinjer.

Moyra

Wrocławska grupa została powołana w 2017 roku z inicjatywy wokalistki Margo, znanej z wcześniejszych dokonań w formacji Mescalero. Kapela wykonuje melodyjny death metal i swą muzyką potrafi porwać tłumy. Zespół nazywany przez niektórych fanów “polskim Arch Enemy” posiada na swoim koncie potrójny singiel "Threads of Fate" (2018), EP-kę "ReGenesis" (2020) oraz single "The End of The World" i "The Eyes of Rats" (2020). 

3 marca 2023 ukaże się debiutancki longplay zespołu Moyra pt. “Omen”, na którym znajdziemy 11 autorskich kompozycji oraz cover Lady Gagi “Perfect Illusion”.

Uerberos

Death metalowy kolektyw, który zadebiutował w 2017 roku albumem “Tormented By Faith”. 3 lata później nakładem Godz Ov War ukazała się druga płyta pt. “Stand Over Your Grave”. Cytując magazyn Kvlt: “Czterdzieści minut rzeźni nagranej przez Uerberos utrzymuje najwyższe standardy sztuki śmierci, a także jest zakorzenione w najlepszej tradycji polskiego DM”.