logo
Patronat
Łukasz Łyczkowski & 5 RANO
2023-07-28
Skin

19. urodziny zespołu 5 RANO [DATA, GOŚCIE]


19. urodziny zespołu 5 RANO [DATA, GOŚCIE]Foto: Anna Pożarycka

W tym roku mija 19 lat od momentu powstania zespołu 5 RANO. Grupa powstała z inicjatywy dwóch mieszkańców Łagowa - Łukasza Łabędzkiego i Arkadiusza Jurusza - oraz urodzonego w Sulęcinie Łukasza Łyczkowskiego - najlepszego męskiego głosu 8. edycji programu The Voice Of Poland. Panowie postanowili podjąć się trudnego wyzwania: połączenia miłości do muzyki z lat 70. spod znaku legendarnego Woodstocku, klasyki metalu i hard rocka z lat 90., podsyconą grungem rodem z Seattle.

Na przestrzeni kilkunastu lat kapela - działająca aktualnie pod nazwą Łukasz Łyczkowski & 5 RANO - zagrała ogromną liczbę koncertów w kraju oraz wydała trzy pełne albumy: “W drugą stronę” (2011)., "Korzenie" (2018) oraz ubiegłoroczne “Credo” (2022) - najważniejsze dzieło, na którym muzycy mogli pokazać swoją dojrzałość. Gościnnie pojawili się Wojtek Cugowski oraz Sebastian Riedel.

19-lecie zespołu 5 RANO - data, goście

12 sierpnia 2023 w rodzinnym Łagowie odbędzie się urodzinowa impreza zespołu 5 RANO. Kapela wystąpi w lokalnym Amfiteatrze, a oprócz niej na scenie usłyszymy również gości specjalnych. Wstęp na koncert - wolny.  Tego dnia zagrają:

Damian Szewczyk

Muzyk, wokalista, basista, kompozytor, autor tekstów. Od lat współpracuje z Leszkiem Cichońskim przy Gitarowym Rekordzie Guinessa, a także udziela się w projektach Guitar Workshop, Gitarowe Przeboje Wszechczasów (wespół z Markiem Popowem), Wroclove Guitar Top. Dzięki tym projektom Szewczyk ma nie tylko okazję mierzyć się z wybitnymi i ważnymi w historii muzyki rozrywkowej, ale także dzielić scenę z takimi gwiazdami jak: Jennifer Batten ( Michael Jackson), Wojciech Hoffman (Turbo), Andrzej Nowak ( TSA, Złe Psy), Mieczysław Jurecki ( Budka Suflera), Marek Raduli, Janusz Yanina Iwański ( Maanam), Jacek Krzaklewski (Perfect), Krzysztof Misiak ( K-of-M, Chylińska), Wojtek Pilichowski i wieloma innymi.

Ponadto od kilku lat współtworzy projekt Cichoński - Torres Band "VIVA SANTANA" w którym oddają hołd Carlosowi Santanie, oraz współpracuje ze znanym skrzypkiem Janem Gałachem m.in. w "ABBA FOREVER" czy "Tribute to Allman Brothers Band". Muzyk posiada w swoim dorobku płytę “10 opowieści basem i barytonem" z rockowymi piosenkami zagranymi na gitarze basowej. Utwory są zaaranżowane w taki sposób, że mimo że grane głównie tylko na gitarze basowej i perkusji, słychać dobrze brzmiący rockowy zespół.

Redcarpet

Redcarpet powstał w 2020 roku w Poznaniu. Tworzymą energetycznego, alternatywnego rocka, mającego swoją subtelną nutę w postaci post-rockowych motywów wprowadzających w stan refleksji - a to wszystko wzbogacone o mocne dźwięki przesterowanych gitar i rockowego wokalu. Historia zespołu piszę się teraz. Po zmianie wokalisty kapela doznała zmiany charakteru brzmieniowego, co pozwoliło dotrzeć dalej niż dotychczas i rozwinąć skrzydła na nowe możliwości. Wydany w grudniu 2022 singiel "Zamglone Miasto" został wyróżniony przez redaktorów Spotify na playliście Tylko Polski Rock. Obecnie kapela nagrywa debiutancki album.

Voodoo Dooboo Child Collective

Grupa muzyków - amatorów, która po zakończeniu działalności zespołu BREVKI w 2022 roku, postanowiła nadal czerpać radość ze wspólnego muzykowania bez zbędnego ciśnienia na sukces komercyjny i "parcia na szkło”, które w opinii zespołu odbiera muzyce szczerość przekazu i radość z jej współtworzenia. W swojej wcześniejszej muzycznej działalności członkowie niejednokrotnie spotykali się pod różnymi szyldami wielorakich projektów muzycznych. Ich wspólne granie to wypadkowa indywidualnych inspiracji każdego z osobna. 

W rodzących się projektach a także w interpretowanych na własny sposób coverach, możemy odnaleźć brzmienia bluesowe, funk, rock, elementy jazzu a nawet folku. Jak sami twierdzą, lepszą nazwą byłaby „Łyse Konie”, ponieważ muzycy znają się jak podmiot tego starego porzekadła, ale póki co upierzenie, choć przyprószone tu i ówdzie siwizną nadal ma się dobrze, więc zapraszają wszystkich na muzyczną podróż z Voodoo Dooboo Child Collective. W skład zespołu wchodzą: Tomasz Pituła (bębny), Rafał Siwak (gitara basowa), Arkadiusz Jurusz (instrumenty klawiszowe), Katarzyna Sarbicka (wokal) oraz Grzegorz Kruszakin (gitara, założyciel VDCC).

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz zlot Czarnych Aniołów

Na scenie Amfiteatru usłyszymy również Agatę Hylińską (uczestniczka The Voice of Poland 2017), jej córkę Dominikę Kurędę (uczestniczka The Voice of Poland 2018) oraz Bartosza Madeja (finalista The Voice of Poland 2021). Ponadto nim 5 RANO wejdzie na scenie, swoją obecnością zaszczyci Józef Skrzeka (Breakout, Czesław Niemen), który odsłoni pamiątkową tablicę na swoją cześć. 

Ale to jeszcze nie koniec atrakcji. Otóż dzień wcześniej odbędzie się zlot Oficjalnego Fan Clubu “Czarne Anioły". Fani Łukasza Łyczkowskiego i 5 RANO spotkają się przy na wspólnym ognisku i raczej nie skończy się na samych pogaduchach. Więcej na temat samego zlotu - tutaj.